RÓŻNE SPOJRZENIA – Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii

Natura i codzienność upływająca w jej rytmie, polityka i ekonomia, religia i społeczne wartości, podróże i wizja słonecznej Italii, wreszcie – bogactwo środków wyrazu. Wokół tych zagadnień zbudowano narrację wystawy XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego i flamandzkiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na ekspozycji zostanie zaprezentowana kolekcja należąca do Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia. Wystawę dopełniają dzieła ze zbiorów MNW.

Pokazane zostaną 52 obrazy, takich artystów jak Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu, Jan Breughel młodszy.

„Różne spojrzenia” to opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. W ramach wystawy zaproponowano podział na siedem sekcji („spojrzeń”), mających ułatwić odkrywanie bogactwa znaczeń oferowanych przez malarstwo XVII-wieczne. Pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe przedstawiono w kontekście politycznych, ekonomicznych oraz artystycznych przemian epoki. Propozycje te nie są jednak arbitralne – organizatorzy zapraszają widzów do konstruowania własnych perspektyw pozwalających lepiej zrozumieć niezwykły świat sztuki dawnej.

kuratorka: Aleksandra Janiszewska / MNW

Willem Claesz. Heda (1594–1680)
Martwa natura z nautilusem, ostrygami i srebrną solniczką

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie

grafika: Jacob Adriaensz Bellevois (1621–1676), Statki u holenderskiego wybrzeża 1658
obraz na płótnie Kolekcja ERGO Hestii

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.