Rozliczaj PIT w Warszawie

Nowoczesny transport publiczny, odnowiony park, nowy plac zabaw. To z pieniędzy warszawianek i warszawiaków rozwija się miasto. Ruszyła miejska kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy.

Dochody z PIT są bardzo ważne dla rozwoju miasta – to 1/3 całego budżetu. Te pieniądze wracają do nas w postaci nowych dróg i ścieżek rowerowych, inwestycji związanych z zielenią oraz walką ze smogiem. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne. Warto płacić podatki w Warszawie, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, żeby te podatki płacili właśnie tutaj – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominają o płaceniu w Warszawie podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. W 2019 r. do budżetu miasta z tego tytułu wpłynęło 6,3 mld zł, a średnio od każdego podatnika trafia ponad 4,6 tys. zł.

Stolica zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i żyją, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach. Działania zachęcające do płacenia PIT w stolicy przynoszą pozytywne efekty. W 2019 r. Warszawa zyskała blisko 40 tysięcy nowych podatników. W ubiegłym roku było to łącznie 1 mln 379 tys. 536 osób.

Jak rozliczyć PIT?

Podobnie jak w zeszłym roku, urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Można je znaleźć na portalu podatkowym: www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Podatnik może wybrać czy chce skorzystać z „Twojego e-PIT-a” sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe. Ma na to czas do 30 kwietnia 2019 r.

W przypadku korzystania z usługi „Twój e-PIT”, należy sprawdzić czy w rubryce „adres” widnieje adres zamieszkania w Warszawie i ewentualnie dokonać korekty. Chodzi tu nie o meldunek z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce zamieszkania. W przypadku wypełniania deklaracji podatkowej w formie papierowej, analogicznie tę samą informację należy wpisać na pierwszej stronie w części B.

PIT w stolicy – to się opłaca

Miasto już od kilku lat zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą dużo mniej za bilety długookresowe w dwóch strefach, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu  Karta warszawiaka. Uprawnienia (e-hologram) są wgrywane na Warszawską kartę miejską, Kartę ucznia czy elektroniczną legitymację studencką jako Karta warszawiaka/warszawianki lub Karta młodego warszawiaka/młodej warszawianki. Z kart korzysta ok. 380 tys. mieszkanek i mieszkańców stolicy. Na posiadaczy kart czeka już blisko 320 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe.

Można m.in. otrzymać zniżki na kurs językowy, korzystać z różnorodnej oferty sportowej i kulturalnej, założyć instalację fotowoltaiczną, zaprojektować ogródek, naprawić rower, wziąć udział w zajęciach z programowania robotów, skorzystać z fizjoterapii, kupić lub wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji. Pełny katalog ofert dostępny jest tutaj.

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.