Rosja odmówiła zgody na rekonstrukcję wraku TU-154M

Rosja odmówiła zgody na rekonstrukcję wraku TU-154M.

– Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r. informuje:

Informujemy, że w związku z wystąpieniem z marca bieżącego roku Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku strona rosyjska odpowiedziała odmownie.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej z dnia 22 maja 2018 r. niemożliwa jest „rekonstrukcja samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych”.

Stanowisko strony rosyjskiej świadczy o złej woli lub absolutnym braku kompetencji w zakresie badania katastrof lotniczych. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w swojej instrukcji (Manual of Aircraft Accident and Incident Investigation Doc. 9756 patr.3, chap.8) uznaje bowiem rekonstrukcję za niezwykle istotną i pomocną w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

W sposób oczywisty fachowa rekonstrukcja, zgodna z zaleceniami ICAO, w żaden sposób nie zagraża naruszeniu, zmianie wyglądu i cech szczególnych elementów wraku samolotu.

Przeciwnie jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofy.

Stanowisko strony rosyjskiej potwierdza diagnozę zawartą w raporcie Rady Europy, porównującą działania Federacji Rosyjskiej do zachowań ZSRR w sprawie ludobójstwa katyńskiego i nazywa je wprost działaniami noszącymi znamiona prowokacji.

Źródło informacji: MON

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.