Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll w Muzeum Rzeźby w Królikarni

Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll w Muzeum Rzeźby w Królikarni

Retrospektywa malarstwa Urszuli Broll w Muzeum Rzeźby w Królikarni to opowieść o życiu oraz twórczości niezwykłej i niesłusznie zapomnianej artystki, która miała bezpośredni udział w kształtowaniu się powojennej awangardy na Górnym Śląsku. Na przestrzeni dekad kontemplacyjna twórczość Urszuli Broll ewoluowała w kierunku, który artystka nazwała: sztuka jako joga. Inicjatorem i partnerem wystawy jest Fundacja Katarzyny Kozyry, która wspiera aktywność kobiet w obszarze kultury.

Urszula Broll zmarła w lutym 2020 roku, gdy trwały przygotowania do tej wystawy. Ekspozycja jest dla odbiorców okazją do wyciszenia się. Mandale artystki zachęcają do indywidualnej kontemplacji i budzą rodzaj pozbawionej niepokoju tęsknoty. Wywołują – jakże aktualne – przemyślenia na temat relacjiczłowieka z naturą i metafizycznym wymiarem rzeczywistości.

Partnerem wystawy jest Fundacja Katarzyny Kozyry. Fundacja wspiera aktywność kobiet w obszarze kultury i sztuki. Jeden z jej nowych wieloletnich projektów dotyczy pracy na rzecz zwiększenia obecności i dostrzegania aktywności kobiet na scenie artystycznej. Pierwszym zadaniem w ramach projektu, realizowanego przez Fundację przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Sztuki Wizualne 2019, było przeprowadzenie prac związanych z całościowym opracowaniem i prezentacją publiczności dorobku artystycznego Urszuli Broll. Fundacja wydała pierwszy kompletny katalog dzieł artystki Urszula Broll. Atman znaczy Oddech.

Wystawę można zwiedzić od wtorku 23 czerwca.

Projekt kuratorski: Katarzyna Kucharska
Koordynator z ramienia Fundacji Katarzyny Kozyry: Janina Hobgarska
Kuratorka Królikarni: Agnieszka Tarasiuk

Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
URSZULA BROLL. ATMAN ZNACZY ODDECH
23 czerwca – 27 września 2020 roku

grafika: MŚK_SzG_2291. Urszula Broll, Portret niani, 1950r., gwasz, tempera , papier, 39,5 x 29,5 cm, dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego w Katowicach

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.