Retrospektywa filmów Felliniego na 100. urodziny w kinie Iluzjon

Retrospektywa filmów Felliniego na 100. urodziny w kinie Iluzjon
Przez cały luty i marzec, z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia urodzin Federica Felliniego, widzowie kina Iluzjon będą mogli znów wyruszyć na „La Stradę”, wkraść się do kina Fulgor w Rimini (zmitologizowanego w „Amarcord”), zwiedzić „Miasto kobiet” i zakosztować „Słodkiego życia”. Wrócić do neorealistycznych baśni z „Włoskiego szejka” i „Nocy Cabirii”; poznać świat włóczęgów, „Wałkoni”, prostytutek, „Klownów”, muzyków („Próba orkiestry”) i tancerzy („Ginger i Fred”).

Jak nikt wcześniej włoski mistrz rzucił na ekran – niczym na prześcieradle w „Wywiadzie” – świat swojej podświadomości, utkany ze snów, marzeń, pragnień i wspomnień. Jak nikt wcześniej w samych tytułach podpisywał swoje filmy („Rzym”, „Casanova”), nadając im piętno autorstwa i szczerej do bólu spowiedzi („Osiem i pół”) , a przy tym opiewał żywioł kobiecości, dokumentował włoską elitę, pokazywał starość i rozpad. Filmu Felliniego inspirowały kolejne pokolenia twórców, z których najbardziej znani to Woody Allen, Emir Kusturica i Giuseppe Tornatore.
W ramach niemal kompletnego przeglądu dzieł samego FeFe, która już w lutym w Iluzjonie, zaprezentowana zostanie także wystawa fantazyjnych polskich plakatów do filmów Felliniego oraz wybrane przykłady kina innych artystów, zainspirowanych twórczością mistrza.

Przegląd potrwa od 1 do 29 lutego. Szczegółowy repertuar na stronie kina Iluzjon: www.kinoiluzjon.pl.
Wydarzenia odbędą się we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

1-31 marca 2020

PROGRAM luty: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1139/stulecie-felliniego.html

Program marzec:http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1153/stulecie-felliniego.html

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.