Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu

schronisko na paluchu
Fot. Schronisko na Paluchu
UDOSTĘPNIJ

Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu.

W warszawskim Schronisku Na Paluchu we wtorek, 12 lutego 2019 roku, padł nowy rekord – 648 psów to najniższy stan w historii placówki, choć od ponad roku przyjmowane są także czworonogi z Piaseczna i Góry Kalwarii.

Sukces zawdzięczamy warszawiankom i warszawiakom, którzy nie są obojętni na los psów i kotów z Palucha. Chciałbym w szczególności podziękować za ogromne zaangażowanie wolontariuszy i pracowników Schroniska. Dzięki ich wysiłkowi, mieszkańcy coraz chętniej adoptują podopiecznych placówki – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

To dla nas wyjątkowy dzień. W Schronisku zależy nam, by zwierzę socjalizowało się z człowiekiem oraz pozostałymi czworonogami. Przyzwyczajamy psy do miejskich warunków np. spacerowania na smyczy czy korzystania z transportu publicznego. Kiedyś schronisko było miejscem porzuconych zwierząt, których nikt nie szukał. Teraz tak nie jest – psy i koty są blisko warszawiaków – podkreśla Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. – Coraz mniejszą liczbę bezdomnych czworonogów zawdzięczamy też dobrze dobranym działaniom stolicy, m.in. akcji bezpłatnego czipowania czy sterylizacji i kastracji – dodaje dyrektor.

Placówka sprawowała wcześniej opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie Warszawy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba czworonogów przebywających w schronisku spadła o ponad 70 proc. w ciągu ośmiu lat. Tylko w zeszłym roku kochający dom znalazło 1144 kotów i 1671 psów z Palucha. Teraz na kochający dom czeka 690 podopiecznych placówki.

Adoptuj Warszawiaka

Schronisko z pomocą miasta organizuje liczne akcje promujące adopcję zwierząt. Jedną z nich jest projekt „Adoptuj Warszawiaka” prowadzony od 2015 r. W ramach akcji podopieczni „Palucha” wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń. Warszawiacy zainteresowani adopcją psa mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem. Podczas spacerów czworonogom towarzyszą również fotografowie i filmowcy. 

Ochota na Kota

Punkt adopcyjno-informacyjny Ochota na Kota działa od sierpnia 2018 roku przy ul. Grójeckiej 79. Na co dzień mieszka w nim kilkanaście mruczących czworonogów Schroniska Na Paluchu. W lokalu znajdują się domowe kanapy, drapaki i zabawki. Koty korzystają również z licznych zakamarków i legowisk. Wybryki pupili można obserwować  zza witryny lokalu jak również transmitowane w Internecie. Zainteresowani wchodzą też do środka, by osobiście poznać i pogłaskać zwierzęta. Wszystkie koty są gotowe do adopcji – na miejscu mieszkańcy dokonują wszystkich formalności. Dodatkowo, w placówce odbywają się edukacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.