Rechnitz. Opera – Zostań w domu, nie wychodź z teatru

Rechnitz. Opera – Zostań w domu, nie wychodź z teatru

Po raz pierwszy online – “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat według tekstu noblistki Elfriede Jelinek. Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami spektakl porusza szczególnie aktualny dziś temat manipulacji językiem oraz kryzysu społeczeństwa. Zapraszamy do TR Online w ramach akcji “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”.

Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo 9 maja o godzinie 20.00 – klik

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godz.

Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo, dlatego zachęcamy do spędzenia tego wieczoru z zespołem TR Warszawa.

Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo. English closed captions available on Vimeo.

Dzięki polskim napisom spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami słuchu (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020).

SPOTKANIE Z TWÓRCAMI I AKTORAMI NA FB LIVE

Również w sobotę 9 maja o 22:30 zapraszamy na spotkanie z twórczyniami i twórcami spektaklu „Robert Robur”, które odbędzie się na żywo za pośrednictwem Facebook Live.

————————–

Warsztaty Otwarte – porozmawiajmy o spektaklach on-line

W poniedziałek, 11 maja o godz. 17:00 zapraszamy na bezpłatne „Warsztaty otwarte online” prowadzone przez zespół edukacji TR Warszawa. W czasie spotkań uczestniczki i uczestnicy mogą poszerzyć bądź uzupełnić swoją wiedzę o teatrze lub wybranych wątkach poruszanych w spektaklu.

szczegóły: http://trwarszawa.pl/projekty/wydarzenie/n/warsztaty-otwarte-online/

————————–

RECHNITZ. OPERA – ANIOŁ ZAGŁADY

Marzec 1945 roku. Zamek w Rechnitz, austriackiej miejscowości nieopodal granicy z Węgrami. Baronowa Margita von Batthyány wydaje przyjęcie. Według zeznań świadków, jej goście – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – biorą udział w masakrze około dwustu węgierskich Żydów, przymusowych robotników. Zbiorowej mogiły zamordowanych nigdy nie odnaleziono, a bezczynność społeczeństwa i biernie prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom.

Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Przez subiektywne narracje spektakl nie jest rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. To próba zrozumienia mechanizmów zbiorowej pamięci. Głównym tematem dzieła jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

występują: Cezary Kosiński, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Agnieszka Żulewska oraz zespół Cellonet w składzie: Andrzej Bauer, Magdalena Bojanowicz, Bartosz Koziak, Marcin Zdunik.
Tekst i adaptacja: Monika Muskała
Muzyka: Wojtek Blecharz

Premiera wersji performatywnej “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” odbyła się 25 września 2018 podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, natomiast premiera wersji teatralnej – 7 i 8 lutego 2019 roku.

Partner spektaklu: Austriackie Forum Kultury

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.