„Rebeka tańczy tango” – niedziela z muzyką międzywojnia

Rebeka tańczy tango – niedziela z muzyką międzywojnia

W niedzielę 26 lutego br., Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainauguruje cykl niedzielnych wydarzeń towarzyszących wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”. W programie wydarzeń znalazły się m. in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokaz filmu „Śpiewak Jazzbandu” oraz występ Chóru POLIN. Wielkim finałem tego dnia będzie koncert „Królowie poskramiaczy dzikich zwierząt” – Warszawska Orkiestra Rozrywkowa pod wodzą klarnecisty i improwizatora Pawła Szamburskiego zinterpretuje muzykę przedwojennych kabaretów i teatrów muzycznych.

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami: Z historii dźwięku

Uczestnicy warsztatów będą słuchać i badać różne gatunki muzyczne, oglądać produkcję płyty i nagramy własny teledysk do przedwojennego szlagieru.
godz. 11:00-14:00, bilety: 30 zł (1 dziecko + opiekunowie)

Warsztaty dla dorosłych: Wokół przedwojennych szlagierów

Na zabytkowym gramofonie uczestnicy warsztatów posłuchają szelakowych płyt, poznają autorów największych przedwojennych przebojów i wczytają się w ich teksty. Prowadzenie: Michał Pieńkowski (specjalista od historii fonografii) i Jarosław Wojciechowski (kolekcjoner).
godz. 12:00-14:00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja

Spacer po wystawie dla dorosłych: Śladami żydowskiej muzyki

Jak muzyka wywodząca się z żydowskich obrzędów dała początek muzyce rozrywkowej, jak trafiła na płyty? Spacer prowadzi przez wystawę stałą i czasową.
godz.12.00, wstęp w cenie biletu na wystawę, obowiązuje rezerwacja

Dyskusja: Muzyka popularna w okresie międzywojennym: polska, żydowska, wspólna?

Dlaczego wśród twórców fonografii i branży rozrywkowej w międzywojennej Polsce było tak wielu Żydów? Co łączyło polską i żydowską masową kulturę? Dyskusja dr Mirosławy Bułat (badaczka teatru żydowskiego), dr. Tomasza Lerskiego (znawca kultury międzywojnia) oraz dr Tamary Sztymy (kuratorka wystawy).
godz. 14:00, wstęp wolny

Koncert: Chóru Polin

Chór zaprezentuje międzywojenną scenę muzyczną, wykonując piosenki filmowe, a także szlagiery teatrów i kabaretów żydowskich w jidysz.
godz. 15:30, wstęp wolny

Film: Śpiewak jazzbandu, reż. Alan Crosland

Otwierający epokę kina dźwiękowego muzyczny melodramat o Jakie’m Rabinowitzu – synu kantora, który porzuca tradycję rodziców dla kariery scenicznej. W roli tytułowej Al Jolson, zwany „Elvisem Presleyem epoki jazzu i bluesa”.
godz. 17:00, wstęp wolny

Koncert: „Królowie poskramiaczy dzikich zwierząt: muzyka z żydowskich teatrów i kabaretów międzywojnia”

Pod wodzą klarnecisty i improwizatora Pawła Szamburskiego muzykę przedwojennych kabaretów i teatrów muzycznych zinterpretują muzycy związani m.in. Marcin Masecki, Karolina Cicha i Jan Młynarski.
godz. 19:30, bilety: 40 zł (rzędy A-K), 30 zł (rzędy L-W)


Cykl muzycznych weekendów towarzyszy wystawie czasowej „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”, prezentowanej w Muzeum POLIN od 3 lutego do 29 maja 2017 roku. Więcej informacji tu – klik

źródło: informacja prasowa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.