Ramona Nagabczyńska „More” / projekt otwarty

Ramona Nagabczyńska „More” / projekt otwarty.

Fundacja Ciało/Umysł prezentuje otwartą próbę fragmentów spektaklu „More” autorstwa Ramony Nagabczyńskiej. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2017 r w ramach Festiwalu Ciało/Umysł. Dalsza praca and spektaklem wiąże się z potrzebą jego ewoluowania i adaptacji do nowej performerki – Anny Steller. 
W swojej pracy Ramona Nagabczyńska korzysta z realnych i wymyślonych historii dotyczących praktyk cielesnych mających na celu usunięcie bariery między sobą a obcym, aby zaproponować choreograficzny transhumanizm dążący do rozsadzenia indywidualizmu. 

Jedną z inspiracji choreografki jest historia Breyer-P’Orridge. W 1993 roku Genesis P’Orridge i jego partnerka Lady Jaye Breyer zaczęli proces stopniowej transformacji własnych ciał. Miał ona doprowadzić do sytuacji, w której obydwa ciała nie tylko będą wyglądały tak samo, ale staną się tym samym. Cut-upową metodą P’Orridge i Breyer wygenerowali razem nową pandrogyniczną istotę, którą nazwali Breyer-P’Orridge. Ich transformację można potraktować jako utopijną praktykę transhumanistyczną, ponieważ wedle jednego z twórców tego ruchu Maxa More’a istotą transhumanizmu jest tranzytowość, niestabilność kondycji ludzkiej. 
W spektaklu „More” przyglądamy się transhumanizmowi, który rozprawia się z mitem indywidualizmu i realizuje głęboko zakorzenione pragnienie powrotu do stanu splecionego z innym. 

MORE 
Ramona Nagabczyńska/ projekt otwarty
18/03/2018 
godz. 17:00, wstęp wolny

Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski
Laboratorium, sala im. Wojciecha Krukowskiego

Po próbie zapraszamy na rozmowę z twórcami, którą poprowadzi Anna Sańczuk.
Próba otwarta odbywa się w ramach projektu„PERFORMING EUROPE”. Wydarzenie to będzie wstępem do wystawy „Inne Tańce” kuratorowanej przez Agnieszkę Sosnowską w Centrum Sztuki Współczesnej. 

Ramona Nagabczyńska – polsko-kanadyjska tancerka i choreografka. Pracowała z szeroką gamą polskich i zagranicznych choreografów, reżyserów i artystów wizualnych, występując na najbardziej prestiżowych scenach i galeriach Europy i USA. Do jej prac choreograficznych należą m.in.: „New (Dis)Order”, „RE//akumulacja (RE//mix Trishy Brown)”, „ Dinge, pURe” oraz „More”. Ramona jest artystką wspieraną przez Fundację Ciało/Umysł w ramach europejskiej sieci apap Network oraz jest jedną z założycielek Centrum w Ruchu- zrzeszeniu warszawskich artystów tańca. 

„More”
Koncepcja i choreografia: Ramona Nagabczyńska
Wykonanie: Magda Jędra i Anna Steller
Konsultacje dramaturgiczne: Karolina Kraczkowska
Muzyka: Sasha Zakrevska (Poly Chain), Franz Schubert, Umberto
Światła: Jan Cybis
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł przy wsparciu programu Performing Europe
Partner: network apap – advancing performing arts project

PERFORMING EUROPE to czteroletni, międzynarodowy projekt realizowany w 10 krajach Europy oraz w Libanie, zwracający uwagę na teatr, jako główne miejsce spotkań i wymiany doświadczeń, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce. W PERFORMING EUROPE bierze udział 36 artystów ze Starego Kontynentu i Świata Arabskiego. Różnicuje ich doświadczenie, estetyka, stosowane praktyki i techniki, kontekst, w jakim pracują oraz moment kariery, w którym się znajdują. Łączy zaś zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia tych doświadczeń na scenę. W pierwszym sezonie projektu w 2017 r polska publiczność mogła zobaczyć spektakle: „Aurora” nagrodzonego Europejską Nagrodą Teatralną – Alessandro Sciarroniego, ,,Body-Operę” Wojtka Blecharza, ,,To dance” Christiny Ciupke, a także uczestniczyć w procesie powstawania produkcji „More” Ramony Nagabczyńskiej, oraz w szeregu warsztatów, interaktywnej instalacji artystycznej i choreograficznej gry karcianej. Kolejne odsłony projektu planowane są na lipiec 2018 r. 
Kurator: Edyta Kozak

Spektakl współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Miasto st. Warszawa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Premiera: 30.09.2017 Teatr Studio w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało/Umysł

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020” dofinansowanego przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

 

https://www.facebook.com/events/1879194075448197/
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.