RADIUM QUEEN wystawa czasowa Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

RADIUM QUEEN wystawa czasowa Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Zapraszamy na najnowszą wystawę czasową w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Ekspozycja ukazuje bogatą dokumentację pierwszej amerykańskiej podróży uczonej do Ameryki.

Zebrane fotografie, wycinki prasowe, przedmioty osobiste noblistki, artefakty oddające ducha tamtych czasów pochodzą z kolekcji muzeum. Kurator wystawy – Sławomir Paszkiet, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – osadza podróż w szerszym kontekście.

W latach 20. XX wieku w Ameryce panowała radowa euforia. Zanim odkryto skutki uboczne stosowania radu pierwiastek ten traktowano jak „lekarstwo na wszystko”. Na wystawie zaprezentowane zostały m.in.: emanator radowy – służący do codziennego użytku domowego, czy partytura musicalu w którym jeden z utworów jest zatytułowany „Radium Dance”.

Za stronę wizualną ekspozycji odpowiada Karolina fender Noinska (JajkoFilm) – artystka specjalizująca się m.in.: w instalacjach multimedialnych. Dzięki jej projekcjom filmowym zwiedzający podążają za noblistką. Muzeum pozyskało archiwalne filmy dokumentujące podróż Marii Skłodowskiej-Curie po Ameryce, nie prezentowane dotychczas szerszej publiczności.

Przestrzeń wystawy została zaaranżowana na wzór pokładu statku Olympic, którym uczona dotarła do portu w Nowym Yorku. Na wystawie są wyeksponowane przedmioty (porcelana, sztućce, srebrne platery) używane na pokładach transatlantyków należących do linii White Star Line, pochodzące ze zbiorów kolekcjonera – Krzysztofa Mędrali (TitanicPolskaKolekcja). Zwiedzający zobaczą repliki leżaków i ławkę dostępne na pokładzie Olympica.

Wystawa jest częścią projektu na który składają się także: książkowa publikacja dramatu Artura Pałygi pt.: „Radium Queen. Maleńkie polsko-amerykańskie muzeum wyobraźni”; radiowa adaptacja sztuki i czytanie performatywne, którego fragmenty są prezentowane na wystawie. Na wystawie zostały umieszczone QR kody, które umożliwiają odsłuchanie fragmentów słuchowiska.
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16
Wystawa czynna od wtorku do soboty, w godzinach pracy muzeum 12.00 – 18.00.

We wtorki wstęp wolny

Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama