Puchar Świata Polish Open – Warsaw Cup w taekwondo olimpijskim

Puchar Świata Polish Open – Warsaw Cup w taekwondo olimpijskim.

Warszawa już po raz piąty będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata Polish Open – Warsaw Cup w taekwondo olimpijskim. Tegoroczna edycja odbędzie się 21-22 września, w hali Torwar. W zawodach weźmie udział 650 zawodników z całego globu.

W czasie turnieju Polish Open – Warsaw Cup 2019 taekwondecy będą rywalizować w kategoriach seniorów, juniorów i kadetów. Do stolicy przyjadą m.in. reprezentanci Chorwacji, Francji, Belgii, Niemiec, Izraela, Serbii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Białorusi, Norwegii, Finlandii, Luksemburga czy Egiptu. Nie zabraknie również sportowców z Polski, w tym silnie reprezentowanej Warszawy. W barwach stolicy walczyć będzie aż 20 zawodników, w tym medaliści Mistrzostw Europy: Patrycja Adamkiewicz, Karol Hołubowicz, Jakub Posadzy, Julia Sereda, Eliza Zbrzezna. 

Turniej rozgrywany będzie na 8 matach, przy użyciu sprzętu najnowszej generacji, a w walkach rozstrzygać będzie 50 sędziów z całego świata. 

Wstęp na zawody odbywające się w sobotę i niedzielę, 21-22 września, w hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej 6a jest bezpłatny. Pierwsze walki rozpoczną się o godz. 9.00. 

Warszawa silnym ośrodkiem rozwoju taekwondo
Stołeczny ośrodek taekwondo jest bardzo silnie rozwijająca się strukturą opartą m.in. na Klubie Sportowym Tebek – organizatorze Polish Open Warsaw Cup – szkolącym dzieci i młodzież oraz AZS AWF Warszawa prowadzącym zawodników w kategoriach kadet, junior i senior. Obecnie swoje umiejętności w taekwondo (w odmianie olimpijskiej), w stolicy zdobywa około 1000 młodych zawodników. Tylko w tym roku Warszawa wsparła szkolenie sportowe i współzawodnictwo w tej dyscyplinie kwotą ponad 423 tysięcy złotych.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbyły się w 2016 roku, wychowanek i zawodnik obu klubów, Piotr Paziński zdobył piąte miejsce – to najwyższy jak dotąd wynik polskiego zawodnika taekwondo olimpijskiego. Uczestnikiem wcześniejszych Igrzysk w Londynie, w roku 2012, był również zawodnik AZS AWF Warszawa – Michał Łoniewski. Obydwaj warszawscy olimpijczycy, prowadząc treningi, przekazują dzieciom swoją pasję, wiedzę i doświadczenie. Obecnie polscy reprezentanci odnoszą liczne sukcesy na imprezach rangi mistrzowskiej we wszystkich kategoriach wiekowych. Tutaj trzeba wspomnieć o Mistrzyni Europy Aleksandrze Kowalczuk oraz Karolu Robaku i Patrycji Adamkiewicz – medalistach Mistrzostw Europy Seniorów (Kazań 2018). Warto również odnotować́ fakt, że troje zawodników i dwóch trenerów otrzymuje stypendium m.st. Warszawy, a zawodniczka AZS AWF Warszawa Patrycja Adamkiewicz zwyciężyła w Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Warszawy 2017 w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Roku. 

Taekwondo to koreański sport walki, który dzięki pracy wielu mistrzów – nauczycieli oraz trenerów – w ciągu zaledwie 40 lat ewoluował od militarnego stylu walki do sportu olimpijskiego. Dziś taekwondo należy do jednej z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Stale rośnie liczba trenujących zawodników, jak również jej sympatyków i kibiców. Światowa Federacja Taekwondo Olimpijskiego (World Taekwondo) jest jedną z największych międzynarodowych federacji sportowych i skupia obecnie ponad 200 stowarzyszeń krajowych na pięciu kontynentach. Od Igrzysk w Sydney (2000 r.) taekwondo dołączyło do grona pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. 

Wstęp na zawody odbywające się w sobotę i niedzielę, 21-22 września, w hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej 6a jest bezpłatny. Pierwsze walki rozpoczną się o godz. 9.00. 

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.