Psychiatra a psycholog – czy znasz różnicę?

Psychiatra a psycholog – czy znasz różnicę

Wiele osób myli ze sobą profesję tych dwóch osób – psycholog i psychiatra to w rzeczywistości dwa odmienne zawody. Jeżeli nie wiesz, czym dokładnie zajmują się psycholodzy i psychiatrzy, sprawdź wyjaśnienie!

 

Psycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Psychologiem jest osoba, która zakończyła studia w kierunku psychologicznym. Może ona mieć również wykształcenie podyplomowe w kierunku psychoterapii, dlatego wtedy może prowadzić psychoterapię.

 

Wobec tego warto pamiętać, że psycholog nie jest lekarzem, ponieważ nie ukończył on studiów medycznych. Wobec tego w swoim gabinecie nie może on wypisywać swoim pacjentom recept, nie może również wystawiać im zwolnień oraz skierowań do leczenia szpitalnego.

 

Pomoc psychologa jest wskazana w sytuacjach, gdy pojawiają się problemy z psychiką, ale również może on prowadzić inne czynności, na przykład diagnostykę psychologiczną, może przeprowadzać testy psychologiczne.

 

Psychiatra – na czym polega jego profesja?

Z kolei psychiatra jest lekarzem, który ukończył kierunkowe studia medyczne. Posiada on zatem odpowiednie uprawnienia przeznaczone do prowadzenia diagnozy i leczenia psychiatrycznego swoich pacjentów.

 

Psychiatra ma więc możliwość wypisania dla pacjenta recepty na leki, na przykład leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne stosowane w różnych dolegliwościach. Również może on zalecić inne badania lub skierować pacjenta na leczenie do szpitala albo innego ośrodka. Dodatkowo może on także wypisywać zwolnienia.

 

Psycholog i psychiatra – prywatnie i na NFZ

Z pomocy tych dwóch specjalistów, czyli psychiatry oraz psychologa, można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prywatnie.

 

Ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę w placówkach NFZ wielu pacjentów woli skierować się do prywatnych gabinetów i poradni, gdzie mogą oni dostać się do lekarza znacznie szybciej.

 

Gdy potrzebny jest psycholog albo psychiatra Poznań również daje możliwość skorzystanie z pomocy w prywatnych placówkach, które mają krótsze terminy oczekiwania niż te na NFZ.

 

Kiedy udać się do psychiatry, a kiedy do psychologa?

Najczęściej konsultacje z psychologiem rekomendowane są wtedy, gdy problem pacjenta nie jest nasilony. Wtedy może on pomóc w postawieniu diagnozy oraz może dodatkowo zalecić psychoterapię, gdy będzie ona potrzebna.

 

Z kolei psychiatra jest rekomendowany dla tych osób, których dolegliwości są nasilone, dlatego też potrzebują one fachowej pomocy, również w ramach leczenia farmakologicznego. Dotyczy to między innymi depresji, nerwic, psychozy, lęków.

/artykuł sponsorowany/

Reklama