11. Przystanek Niepodległość – Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski

11. Przystanek Niepodległość – Święto Niepodległości z Muzeum Historii Polski

Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku są trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz (trwa rok autora Trylogii) oraz rocznica odzyskania niepodległości. Natomiast w Galerii Kordegarda zostanie pokazana wystawa „Małe Wielkie Historie”.


Gra „Niepodległa!” przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Uczestnicy gry znajdą się w podobnej sytuacji. Punkt startowy gry znajdzie się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start co pół godziny 10.00 – 14.00 (przewidywany czas trwania ok. 2h). Obowiązują zapisy: od 7 listopada (poniedziałek) poprzez formularz na stronie www.muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Kolejna propozycja, gra spacerowa „Tu byłem. Sienkiewicz”, ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora Potopu. Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Zapraszamy na Skwer Hoovera w godzinach 10.00-15.00, gdzie w punkcie informacyjnym Muzeum dostępne będą jednodniówki, które są przewodnikiem po grze.

Natomiast gra „Gdzie jest Kmicic?” przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6-11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców zapraszamy do Ogrodu Saskiego w godzinach 10.00-13.30.

Spacer historyczny po Żoliborzu „Śladami 11 listopada”, który rozpocznie się na Placu Wilsona o godzinie 11.00. Obowiązują zapisy pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl.

Na 11 listopada Muzeum przygotowało także wystawę „Małe Wielkie Historie” będącą podsumowaniem trwającej akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej Muzeum Historii Polski. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się między innymi ikonografia z lat 80. XX w., wydawnictwa „drugiego obiegu”, sztandar „Solidarności” ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze – wykorzystywane przez opozycję demokratyczną w latach 80. oraz materiały ikonograficzne, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914-21. Wystawa będzie otwarta do 17 listopada 2016 roku.

Filmowa niespodzianka: na wystawie zostanie pokazany, po raz pierwszy w Polsce, amatorski dokument nakręcony przez pracownika ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie we wrześniu i listopadzie 1939 roku. Jest to jeden z nielicznych zachowanych filmów dokumentalnych z Warszawy tego okresu.

Na wszystkie wydarzenia 11. Przystanku Niepodległość jest wstęp wolny.


Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Termin i miejsce imprezy: 11 listopada 2016 r. (piątek), godz. 10.00-16.00, Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.