Przygotowania do nowego sezonu w Lasach Miejskich

Przedłużające się ograniczenia związane z epidemią COVID-19 powodują, że warszawskie lasy cieszą się niespotykaną dotąd popularnością jako miejsca wypoczynku mieszkańców Warszawy. Dlatego już od kilku miesięcy przygotowujemy się do startu nowego sezonu.

Zabiegi pielęgnacyjne

Od początku roku realizowaliśmy zabiegi pielęgnacyjne na 103 ha lasów (las Bemowo, las Bródno, las Młociny, otulina rezerwatu las Bielański, las Dąbrówka, las Wydma Żerańska). Wszystko po to, by:

  • poprawić warunki wzrostu drzew – dzięki temu ich korony mogą się lepiej rozrastać,
  • umożliwić wzrost grubości pnia oraz poprawić stabilność rosnących drzew,
  • zapewnić bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach leśnych oraz na terenach sąsiadujących z lasami.

Głównym celem wszystkich tych działań jest zachowanie trwałości i poprawa stabilności lasów miejskich.

Od maja zacznie się sezon pielęgnacji upraw, czyli wykaszania chwastów i usuwania roślin głuszących sadzonki – przez kilka pierwszych lat życia posadzone drzewka potrzebują takiego wsparcia, by móc się rozrastać.

Dzikie zwierzęta

Od niedawna w naszym Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt zaczęli pojawiać się pierwsi mali pacjenci. Nie wszystkie zwierzęta potrzebowały pomocy, część została zabrana z miejsc lęgowych. Więcej informacji o tym jak odpowiedzialnie pomagać dzikim zwierzętom znaleźć można na profilu Lasów Miejskich na Facebooku oraz w załączonej ulotce.

Jeżeli dzikie zwierzę, na które się natkniemy:

  • przebywa na terenie leśnym lub zielonym,
  • jest zdrowe, nie ma widocznych urazów,
  • jest młode i zdrowe (matka prawdopodobnie przebywa w pobliżu, ukrywając się przed ludźmi),
  • jest samodzielne,

nie dotykajmy go, nie płoszmy, pozostawmy w miejscu przebywania i spokojnie się oddalmy. W innym przypadku warto skontaktować się z Ekopatrolem Straży Miejskiej (tel. 986) lub Lasami Miejskimi – Warszawa (tel. 600020746 lub 600020747).

W 2021 roku przyjęliśmy do Ośrodka już 191 zwierząt, w tym 117 nietoperzy, 52 jeże, 3 kuny, 5 lisów, 4 zające, 9 saren i 1 wiewiórkę. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.