Przyciemnianie szyb folią – czy warto to robić samemu

Przyciemnianie szyb samochodowych zwiększa komfort prowadzenia samochodu i niesie ze sobą wiele innych korzyści, stąd wielu kierowców decyduje się na wykonanie dodatkowego przyciemnienia szyb w swoim aucie. Większość producentów aut fabrycznie wyposaża swoje samochody w przyciemniane szyby (metalizowanie tlenkami tytanu metodą piecową), jednak kierowcy często nie poprzestają na tym i decydują się na dodatkowe przyciemnienie szyb. Jakie są zalety i wady przyciemniania szyb wykonanego samodzielnie lub w profesjonalnym warsztacie? Co mówią na ten temat przepisy prawa o ruchu drogowym? O tym przeczytasz poniżej.

Przyciemnianie szyb w samochodzie  – przepisy

Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle można (a jeśli tak, to w jakim stopniu) przyciemnić szyby, proponujemy zajrzeć do przepisów, by uniknąć kłopotów
w razie kontroli drogowej.

Art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że – pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Przepisy w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu wyposażenia określają bardziej szczegółowo pole widzenia kierowcy, czyli poziom przepuszczalności światła przez szyby – zgodnie z przepisami dopuszcza się przepuszczalność światła na minimum 70% w przypadku przedniej szyby samochodowej. Takie same warunki powinny spełniać szyby przednie boczne.

Decydując się na dodatkowe przyciemnianie szyb samochodowych folią, musimy pamiętać, by nie przekraczać dozwolonych przez prawo parametrów – w razie nieprawidłowości kontrola drogowa może zatrzymać dowód rejestracyjny do czasu usunięcia nadmiernego zaciemnienia oraz ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Zalety szyb samochodowych przyciemnianych folią

”zalety przyciemnianych szyb

Co dają przyciemniane folią szyby w samochodzie? Folie tego typu przynoszą wymierne korzyści:

  • chronią przed promieniowaniem UV – folia zatrzymuje część promieni UV, co poprawia komfort jazdy, chroni oczy i skórę przed nadmiernym promieniowaniem oraz zapobiega wyblaknięciu i przebarwieniom materiału tapicerki;
  • chronią szyby samochodowe przed zarysowaniami – wszelkie potencjalne zadrapania, obicia i zarysowania są amortyzowane przez folię, którą w razie poważniejszych uszkodzeń można łatwo wymienić na nową;
  • obniżają temperaturę wewnątrz pojazdu – zatrzymywanie promieni słonecznych na szybie sprawia, że temperatura wewnątrz pojazdu jest o kilka stopni niższa niż w przypadku szyb niezacienionych, co poprawia efektywność klimatyzacji. Folia chroni też elementy z tworzywa wewnątrz samochodu przed przegrzaniem;
  • chronią przed odłamkami szkła w razie stłuczki lub wypadku – zaklejona folią szyba jest bezpieczniejsza w razie stłuczki – odłamki szkła nie rozpryskują się, lecz zostają zatrzymane przez folię, chroniąc pasażerów przed skaleczeniami;
  • chronią przed kradzieżą – przyciemniona szyba sprawia, że wnętrze samochodu nie jest tak wyraźnie widoczne, a przedmioty pozostawione w samochodzie nie przyciągają uwagi i nie zachęcają potencjalnych złodziei;
  • zapewniają prywatność, szczególnie kiedy stoimy w korku lub na parkingu;
  • chronią kierowcę przed nagłym oślepieniem rozbłyskami, jaskrawym i oślepiającym światłem słonecznym lub nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów.

Wady szyb przyciemnianych folią

Istnieje znacznie mniej wad przyciemniania szyb folią w porównaniu z zaletami – oto one:

  • nieumiejętnie położona folia źle przylega do szyby – mogą tworzyć się pęcherze i folia może się miejscami odklejać;
  • słabej jakości i źle położona folia może z czasem wyblaknąć od promieni słonecznych;
  • zbyt mocne przyciemnienie, niezgodne z przepisami może prowadzić do konfliktu ze stróżami prawa.

Sposoby przyciemniania szyb samochodowych

Istnieją dwie metody przyciemniania szyb w samochodzie:

  • metoda piecowa – stosowana przez producentów samochodowych polegająca na metalizowaniu szkła tlenkami tytanu w specjalnym piecu – w ten sposób przyciemniają szyby w niewielkim stopniu, choć jest to bardzo trwały zabieg;
  • metoda foliowa polegająca na ręcznym oklejaniu szyb specjalną folią.

            Metoda foliowa wykonywana jest z kolei dwoma sposobami, czyli:

  • metodą nieinwazyjną polegającą na oklejaniu folią szyb na samochodzie,
  • metodą inwazyjną, podczas której demontowane są szyby i oklejanie ma miejsce poza samochodem (poza tylną szybą, która oklejana jest zawsze metodą nieinwazyjną).

Przyciemnianie szyb – samodzielnie czy u profesjonalisty?

W internecie i u dystrybutorów akcesoriów samochodowych można zakupić odpowiednie folie i wszelkie akcesoria do przyciemniania szyb we własnym zakresie – czy warto wykonać to samodzielnie, czy może lepiej udać się do wyspecjalizowanych w tej dziedzinie profesjonalistów?

Zaletą samodzielnie wykonanego przyciemniania jest oczywiście niższa cena – za usługę, którą wykonamy sami, zapłacimy mniej niż w profesjonalnym warsztacie.

Jeśli mamy sporo cierpliwości, to możemy spróbować okleić szyby samodzielnie metodą nieinwazyjną. Pamiętać należy o dużej precyzji zarówno w docinaniu folii, jak i jej nakładaniu, gdyż każdy błąd będzie od razu widoczny i narazimy się na dodatkowe prace i koszty związane z ich naprawianiem.

Jeśli jednak zależy nam na precyzji, dużej dokładności i gwarancji niezawodności przyklejonej folii, to lepiej jednak skierować swoje kroki do wyspecjalizowanego warsztatu, takiego jak https://przyciemnianie.waw.pl/

Samochody, które schodzą seryjnie z taśm produkcyjnych na ogół mają już wstępnie przyciemnione szyby, toteż dodatkowe przyciemnienie musi odbyć się zgodnie z przepisami prawa, by nie przekroczyć nałożonych przez nie ograniczeń. Dotyczy to zwłaszcza szyb przednich, które zwykle mają już maksymalne dopuszczalne przyciemnienie.

Jeśli wykonują tę usługę profesjonaliści, to za każdym razem poddają szyby badaniom przejrzystości, jak w Studiu CB na ul. Wysockiego 40 w Warszawie, co daje pewność, że nie będziemy narażeni na konflikt z prawem – zarówno podczas kontroli drogowej, jak i przy badaniach technicznych pojazdu.

Poza tym dobre warsztaty przykładają dużą wagę do wysokiej jakości używanych przez siebie materiałów, co przekłada się na równie wysoką jakość i trwałość wykonanej usługi.

Doświadczeni fachowcy z całą pewnością przyciemnią szyby starannie i precyzyjnie, a my otrzymamy na tę usługę gwarancję. Mimo iż kosztuje to nieco więcej, niż zapłacilibyśmy za samodzielną pracę, zyskamy pewność, że czynność ta została wykonana prawidłowo i nie przekroczymy określonego prawem stopnia przyciemnienia, co w warunkach domowych bez odpowiednich narzędzi pomiarowych byłoby trudne do osiągnięcia.

Podsumowanie

Przyciemniane szyby to nie tylko elegancki efekt wizualny podnoszący estetykę samochodu, ale przede wszystkim komfort jazdy wynikający z mniejszej przepuszczalności promieni słonecznych męczących wzrok i nagrzewających tapicerkę, ochrona przed odłamkami szkła w razie kolizji oraz mniejsza widoczność wnętrza pojazdu z zewnątrz, co minimalizuje problem włamania czy kradzieży.

Mimo tego, iż na rynku spotkać możemy folie do samodzielnego oklejenia, to rekomendujemy jednak wizytę u specjalistów, którzy dołożą wszelkich starań, byśmy na co  dzień cieszyli się bezproblemową widocznością podczas jazdy samochodem w każdych warunkach pogodowych. Warto więc w tym przypadku zaufać profesjonalistom.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.