Przepisanie licznika prądu – 4 powody, dla których warto to zrobić i instrukcja krok po kroku

Przepisanie licznika prądu
Kupno własnego mieszkania to nie tylko kamień milowy w życiu wielu osób, ale też ogromna radość! W przypływie pozytywnych emocji nie można zapominać jednak o dopełnieniu formalności. Jeśli chodzi o kwestie związane z energią elektryczną, na szczęście nie ma ich zbyt wiele. Sprawy takie jak zawarcie nowej umowy ze sprzedawcą prądu albo przepisanie licznika załatwisz szybciej i łatwiej niż myślisz. Dowiedz się, dlaczego warto o tym pamiętać i poznaj wskazówki, jak bezproblemowo przejść przez cały proces.

4 przypadki, w jakich przepisanie licznika to w zasadzie konieczność

Przepisanie licznika prądu może okazać się niezbędne w kilku przypadkach. Najczęściej dokonujemy go wtedy, gdy zostajemy posiadaczem nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym chroni nas to od odpowiedzialności za zobowiązania poprzedniego właściciela budynku lub lokalu. 

W sytuacji dziedziczenia musimy mieć na względzie, że sprzedawca prądu nie jest informowany o śmierci klienta ani z urzędu, ani żadną zautomatyzowaną drogą komunikacji. Więc to po naszej stronie stoi obowiązek przekazania takiej informacji. W przeciwnym wypadku, faktury za zużycie prądu nadal będą wystawiane na nazwisko zmarłego – poprzedniego właściciela mieszkania. 

Kolejna sytuacja, w której warto pomyśleć o przepisaniu licznika prądu to wynajem lokalu. Dzięki dopełnieniu formalności nie będziemy musieli martwić się o to, czy najemca płaci rachunki za energię terminowo. To na nim będzie spoczywała odpowiedzialność za ewentualne opóźnienia w opłatach lub zadłużenie.

A co, jeśli mieszkanie nabyliśmy wprost od dewelopera? W takim przypadku, aby rozpocząć korzystanie z energii elektrycznej, będziemy musieli najpierw odblokować licznik prądu lub zlecić jego montaż, w sytuacji, gdy nie dokonał tego wykonawca budynku.

Jak przepisać licznik prądu? Instrukcja

W zależności od przyczyn, dla których dokonywane jest przepisanie licznika, procedura może przebiegać nieco inaczej. Jeśli chcemy ułatwić sobie to zadanie, możemy skorzystać z wygodnych i przejrzystych narzędzi online. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o kolejki, ani o umawianie się na konkretną godzinę w salonach. Co więcej, wszystkie formalności nie powinny zająć dłużej niż 15 minut. Tak jest w przypadku serwisu Przejmij licznik, który oferuje sprzedawca prądu E.ON Polska.

W przypadku nowego mieszkania

Najprostsze zadanie mają przed sobą właściciele nowych lokali. Odblokowanie urządzenia pomiarowego wymaga wyłącznie adresu mieszkania, numery seryjnego licznika oraz wyboru oferty, odpowiadającej potrzebom domowników. Zawarcie umowy przebiega zdalnie i lada moment można cieszyć się już dostępem do energii.

W przypadku mieszkania z rynku wtórnego

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli lokal pochodzi z rynku wtórnego. Do przepisania licznika nie wystarczy numer seryjny urządzenia – konieczne będzie wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego przy obecności poprzedniego właściciela nieruchomości. W dokumencie zostaje zanotowany stan licznika na moment przekazania urządzenia nowemu nabywcy oraz dane i podpisy obu stron. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej sprzedawcy energii. Co więcej, jeśli przedsiębiorstwo w przeszłości świadczyło już usługi osobie, na którą przepisywany jest licznik, przydatna okaże się ostatnia faktura lub umowa. Jeśli klient jest nowy, dokonana zostanie zwrotna autoryzacja przelewem.

Jeżeli procedura przeprowadzana jest ze względu na śmierć poprzedniego właściciela, wśród dokumentów należy mieć: skan postanowienia sądowego lub aktu poświadczenia dziedziczenia, dane licznika oraz PESEL osoby zmarłej. W tym przypadku protokół zdawczo-odbiorczy nie jest wymagany.

Po skompletowaniu niezbędnych pism dalsze kroki nie różnią się znacząco od procesu, który przechodzą właściciele mieszkań z rynku pierwotnego. Uzupełniamy formularz, podajemy dane licznika, dane poprzedniego oraz następnego właściciela i dokonujemy wyboru dopasowanej do naszych potrzeb oferty. Jeśli zdecydowaliśmy się na zawarcie współpracy z E.ON. Polska, nie ma konieczności odwiedzania salonu stacjonarnego. Wszystkich formalności dokonamy online.

Przepisywanie licznika – dodatkowe wskazówki

Przy okazji przepisania licznika prądu, musimy podjąć decyzję odnośnie taryfy, z której chcemy korzystać. Powinna być ona jak najlepiej dopasowana do naszych codziennych nawyków. Jeśli większość domowników pracuje w ciągu dnia, a obowiązki rodzinne nadrabia wieczorami i podczas weekendów, warto rozważyć wybór taryfy weekendowej. Jeśli pracę pralki, suszarki i innych urządzeń planujemy na noc, korzystna może okazać oferta nocna. Natomiast ci, którzy z energii korzystają równomiernie, powinny postawić na popularną taryfę jednostrefową. Po dodatkowe szczegóły warto zwrócić się do swojego sprzedawcy energii.

Niektórzy użytkownicy obawiają się, że przepisanie licznika wiąże się z czasowym wyłączeniem dostępu do energii elektrycznej. Na szczęście, cała procedura przebiega bez zaników w dostawie prądu. Nie ma więc powodów, aby przekładać formalności w czasie.

Przy okazji zakupu lub przejęcia mieszkania mnogość spraw do załatwienia może być przytłaczająca. Właśnie dlatego, warto korzystać z dostępnych udogodnień i kwestię przepisania licznika załatwić online. Z serwisem Przejmij licznik od E.ON Polska wystarczy zaledwie kwadrans!

/artykuł sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.