Przeniesienie pomnik Napoleona na czas budowy parkingu podziemnego pl. Powstańców Warszawie

pomnik napoleona warszawa

Radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie przeniesienia pomnika Cesarza Napoleona I. Na czas budowy parkingu podziemnego pl. Powstańców Warszawie zostanie przechowany, żeby potem stanąć w pobliskiej, specjalnej lokalizacji. Popiersie stoi u wylotu ulicy Wareckiej od 5. maja 2011 r.

Ogród Napoleona nad parkingiem

Poza budową parkingu podziemnego cały plac Powstańców Warszawy zostanie na nowo zagospodarowany. Jednym z jego elementów będzie skwer i przestrzeń do spacerów. W związku z tym niezbędne jest usunięcie podczas prowadzonych robót pomnika Napoleona I, a następnie jego umieszczenie w docelowym miejscu również na Placu Powstańców Warszawy. Będzie eksponowany w nowej, przeznaczonej dla niego przestrzeni –  tzw. Ogrodzie Napoleona. Założenia kompleksowych zmian na placu wypracowane zostały wspólnie z mieszkańcami w ramach konsultacji i warsztatów, które odbyły się pod koniec 2017 r.

Zmiany na placu

Dzisiejsza uchwała radnych to kolejny element trwającego projektu budowy parkingu podziemnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą IMMO Park Warszawa Sp. z o.o. W tej chwili trwa kompletowanie dokumentacji do pozwolenia na budowę, prace powinny rozpocząć się w II kwartale br. Wcześniej zostaną jeszcze przełożone sieci miejskie w obszarze budowy. 

Niewidoczny pomnik w centrum miasta

4,5-metrowy pomnik Napoleona I składający się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery podrywające się do lotu orły, stanął na cokole po wcześniejszej decyzji radnych miasta z 2010 r. Usytuowany jest na wysepce, pomiędzy pasami ruchu na osi ul. Wareckiej i Sienkiewicza. W uroczystości uczestniczył oddział huzarów francuskich. Ustawienie pomnika sfinansowała polska sekcja Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej.

Zarówno miejsce, jak i data odsłonięcia pomnika Napoleona nie były przypadkowe. Dawniej plac ten nosił imię Napoleona, a dokładnie 90 lat temu w tym samym miejscu w obecności marszałka Piłsudskiego odsłonięto monument Napoleona dłuta Jana Antoniego Biernackiego, który jednak przepadł w trakcie działań wojennych. Nowy pomnik przygotowali rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski. Na monumencie widnieje napis: „Wielkiemu Wodzowi” – słów tych w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r.

Napoleon maszeruje po Warszawie

Oryginalny pomnik z 1921 roku nie przetrwał wojny, stojący obecnie na placu jest repliką innego monumentu cesarza – pomnika odsłoniętego w maju 1923 r. przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy ul. Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch. Po II wojnie światowej pomnik rozebrano. Ocalałe popiersie stoi obecnie na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Jego twórcą był mjr Michał Kamieński, autor dwóch innych warszawskich monumentów – stojącego obecnie w Parku Ujazdowskim pomnika Ignacego Jana Paderewskiego oraz pomnika Dowborczyków, ustawionego przed Muzeum Wojska Polskiego.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.