Przekwit w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Przekwit w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

W Noc Muzeów w Warszawie zapraszamy do Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego na Przekwit, podczas którego poprzez muzykę, sztuki wizualne i performatywne zwrócimy uwagę na trwającą katastrofę ekologiczną.

Po Rozkwicie, okresie pełni i pozornej harmonii, nadszedł czas na Przekwit – moment ujawnienia się oznak rozkładu, ukrytych wcześniej pod tym, co znane i wytłumaczalne. To utrata równowagi, oznaczająca dla Ziemi i organizmów porę ekstremów i sprzeczności – zbytku i niedostatku, powodzi i suszy, nadmiernej eksploatacji i pustynnienia planety, wzmożonego wydobycia i wyczerpywania się surowców.

Trwa szóste wielkie wymieranie. Z naszej planety znikają organizmy, które zamieszkiwały ją od setek tysięcy lat, na długo przed nami. Przekwit to najwyższy czas, by przekroczyć sztucznie wzniesione granice i dostrzec nasze zespolenie z innymi bytami – czas, by poczuć solidarność międzygatunkową. Dążenie do nieustannego wzrostu gospodarczego wyzyskuje ziemskie zasoby i degraduje środowisko, stwarzając zagrożenie dla całości życia na Ziemi. Stoimy na krawędzi, niezmiernie blisko globalnej katastrofy klimatycznej. Eksploatacja środowiska niszczy ekosystemy wraz z ich mieszkańcami, niezależnie od tego, czy mają oni płetwy czy kłącza, czy chodzą na dwóch czy na dwudziestu nogach.

Przekwit w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego to przejaw solidarności z innymi gatunkami – z organizmami, których sprzeciw nie jest słyszalny. Podczas Nocy Muzeów wyrazimy to poprzez działania performatywne, sztuki wizualne, muzykę oraz opowieści.

Zapraszamy na:

✺ rozmowy z zagrożonymi bytami – międzygatunkową żywą bibliotekę, podczas której porozmawiasz sam na sam z m.in. orangutanem, zatrutą glebą, Puszczą Białowieską czy dzięciołem trójpalczastym

✺ Świątynię Matki Natury, którą rozświetlą organiczne wizualizacje i opiewać będą sety muzyczne kolektywów BAS (???), PROGREFONIK i Synergia

✺ równinę pomników Wymarłych Gatunków

✺ Mszak – powołanie Wspólnoty Międzygatunkowej

✺ koncert Sound in Space Orchestra – kulminację dźwiękową i wspólne wyjście z Ogrodu

Wydarzenie organizowane jest w ramach tegorocznej Noc Muzeów w Warszawie.

18 maja 2019, godz. 21:00-0:00

Wstęp bezpłatny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu WarszawskiegoAleje Ujazdowskie 4

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.