Przekaż zabytkowe kafle do Archiwum Warszawskiego Detalu

Archiwum Warszawskiego Detalu chroni nie tylko obiekty pozyskane podczas remontów w nieruchomościach należących do miasta. Do naszych zbiorów będziemy również przyjmować przedmioty przekazane przez warszawiaków.

Powiększając w ten sposób zbiory chcemy uratować przed wyrzuceniem na śmietnik zabytkowe posadzki, płytki, kafle, klamki, okładziny, fragmenty mozaik czy dachówki. Zapraszamy do przekazywania obiektów wraz z opisem ich historii i pochodzenia. Bardzo przydatne będą także zdjęcia wykonane – o ile to możliwe – przed demontażem detali, w ich pierwotnym miejscu. Aby te zabytki mogły być wykorzystane do celów badawczych, ekspozycyjnych i edukacyjnych ważne jest zachowanie o nich jak najwięcej informacji.

Kafle piecowe to najczęściej wyrzucane detale

Jednymi z przedmiotów, które bardzo często ekipy remontowe demontują podczas modernizacji zabytkowych kamienic, są piece kaflowe. Tymczasem są one w wielu przypadkach przykładem kunsztu rzemieślniczego i zachwycają swoją urodą nawet po demontażu.

Zabytkowy kafel piecowy

Fot. 1: Kafel piecowy w kolorze ochry, zdobiony geometrycznym, dekoracyjnym motywem, jeden z kafli z kompletnego zestawu ze zbiorów Archiwum

Zabytkowy kafel piecowy

Fot. 2: Kafel piecowy w kolorze brązowym, z zachowaną pieczątką wytwórni

Zabytkowy kafel piecowy

Fot. 3: Narożny kafel piecowy w kolorze zielonym, z secesyjnym zdobieniem

Takim przykładem w zbiorach Archiwum są kafle piecowe z budynku przy ul. Radzymińskiej 63 (Praga-Północ), ujętego w gminnej ewidencji zabytków. Po demontażu uzyskaliśmy komplet kafli piecowych oraz kilka dekoracji pochodzących z innych pieców.

Apelujemy, aby nie wyrzucać zabytkowych kafli, ale przekazać je do miejskich zbiorów. Zostaną skatalogowane i opisane, a w przyszłości staną się nośnikiem pamięci o dawnym wyposażeniu warszawskich kamienic.

Zbiory gromadzone w Archiwum można obejrzeć na stronie internetowej Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w zakładce Archiwum Warszawskiego Detalu.

Jak przekazać zabytkowy detal?

  1. Wystarczy zgłosić chęć przekazania obiektów do zbiorów Archiwum Warszawskiego Detalu, pisząc na adres mailowy archiwum.detalu@um.warszawa.pl.
  2. Następnie wypełnić oświadczenie oraz kartę obiektu (znajdują się pod artykułem), a także klauzulę RODO.

W odpowiedzi na zgłoszenie pracownicy Archiwum wyślą wiadomość, dotyczącą możliwości przekazania zabytku. 

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.