Przedsiębiorcza młodzież 2.0

Przedsiębiorcza młodzież 2.0.

Dzięki miejskiemu programowi „Przedsiębiorcza młodzież 2.0.”, młodzi warszawiacy mogą rozwinąć swoje kreatywne postawy oraz dowiedzieć się, jak można zrealizować swój pomysł na biznes.

Przedsiębiorcza młodzież 2.0 to przedsięwzięcie skupiające projekty: Start-up Jump i Kreatywna młodzież, które w roku szkolnym 2017/18 cieszyły się dużym zainteresowaniem. W Start-up Jump uczestniczyło 350 uczniów z 27 szkół średnich, a Przedsiębiorcza młodzież (obecnie Kreatywna młodzież) przyciągnęła ok. 2700 uczniów i studentów. W tym roku programy działają pod jednym szyldem: Przedsiębiorcza młodzież.

Wspieramy postawy pro-przedsiębiorcze i pro-innowacyjne wśród warszawskiej młodzieży. Młodzi uczestnicy miejskich projektów mogą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności i pasje, przydatne zarówno w dalszej edukacji, jak również w pracy zawodowej, codziennym życiu i aktywności w przestrzeni miejskiej – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Pierwsze sukcesy
Drużyna warszawskich uczniów z ubiegłorocznej edycji programu Start-up Jump zakwalifikowała się do finału konkursu „I make 4 my city” w Paryżu. Warszawski FabLab powered by Orange znalazł się wśród 16 drużyn, które zostały zaproszone do udziału w finale konkursu (24 stycznia 2019 r.) W wydarzeniu wezmą udział 3-osobowe ekipy z całego świata (dwóch uczniów i koordynator z FabLabu). Dla młodzieży będzie to ciekawa przygoda, okazja do rozwinięcia skrzydeł i poznania przedsiębiorczych ludzi z całego świata. Fundacja Orange we Francji co roku organizuje konkurs dla młodych osób działających w FabLabach wspieranych przez tę fundację na całym świecie.

Tematem tegorocznego konkursu był „Zrównoważony rozwój w codziennym życiu”, a uczestnicy mogli przedstawić swoje innowacyjne rozwiązania w postaci prototypów wynalazków lub aplikacji. Drużyna młodych warszawiaków stworzyła prototyp aplikacji mobilnej, która łączy recykling z ruchem DIY (ang. do it yourself – zrób to sam). Aplikacja została w całości wykonana przez zespół sześciu uczniów liceów i techników, pod nadzorem merytorycznym koordynatorów FabLabu. 

W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody. Dwóch laureatów wyłoni jury, a trzecia nagroda trafi do drużyny, która otrzyma najwięcej głosów w internetowym głosowaniu. Głosować można tutaj.

Start-up Jump
W ramach projektu uczniowie poznają działalność miejskich ośrodków wsparcia przedsiębiorczości oraz oferty wybranych partnerów miasta, działających w obszarze przedsiębiorczości, innowacji i technologii. Celem programu  jest upowszechnienie wśród uczniów informacji dotyczących miejskiego ekosystemu przedsiębiorczości i innowacji oraz możliwości dalszego rozwoju, w tym podejmowania w Warszawie inicjatyw biznesowych i pozyskiwania wsparcia dla indywidualnej przedsiębiorczości.

Uczestnicy programu w pierwszym etapie (Młodzieżowy semestr biznesowy) odwiedzili miejskie instytucje wspierające przedsiębiorczość, takie jak Centrum Przedsiębiorczości Smolna czy Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W kolejnym – praktycznym etapie – uczniowie będą mieli okazję stworzyć własne projekty, ale także nawiązać bezpośredni kontakt ze środowiskiem biznesu i potencjalnymi pracodawcami. Na warsztatach, które rozpoczną się w nowym roku m.in. w FabLab powered by Orange, młodzi warszawiacy otrzymają wsparcie w postaci indywidualnych i grupowych konsultacji z mentorami, pogłębią wiedzę na temat projektowania 2D i 3D, podstaw elektroniki, programowania oraz prototypowania, a także nauczą się pracy zespołowej.

Kreatywna młodzież
Program adresowany jest do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych – szkół branżowych I stopnia, techników i liceów ogólnokształcących oraz do studentów warszawskich uczelni wyższych. Celem programu jest rozwój kompetencji kluczowych, w tym społecznych, sprzyjających postawom przedsiębiorczym i zatrudnieniu młodych ludzi, a także wsparcie inicjatyw i kreatywnych form działania. W 2019 r. młodzież będzie mogła zgłosić swoje pomysły do konkursu na innowacje techniczne.

Pomysły mogą być związane z profilem szkoły lub dotyczyć pozaszkolnych zainteresowań uczniów. Grupom młodzieży uczestniczącym w konkursie zapewnione zostanie wsparcie merytoryczne oraz środki finansowe na przygotowanie prototypów. Autorzy najlepszych projektów innowacji otrzymają nagrody finansowe.

Program „Kreatywna młodzież” na zlecenia m.st. Warszawy realizuje Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Więcej informacji tutaj.

źródło: UM Warszawa / Fot. R. Motyl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.