PROTEST ŚRODOWISK ARTYSTYCZNO-KREATYWNYCH

PROTEST ŚRODOWISK ARTYSTYCZNO-KREATYWNYCH

Zwracam się do artystów wszelkich profesji, ludzi związanych na co dzień z kulturą i sztuką, muzyków, pracowników teatrów, muzeów, galerii, performerów, realizatorów, a także odbiorców efektów pracy wyżej wymienionych tysięcy ludzi.

Po raz kolejny w tym roku próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca, która pozwala utrzymać rodzinę, zapłacić rachunki i po prostu żyć godnie z tego, co się kocha i na doskonalenie czego poświeciło się lata pracy.

Jeżeli nasz głos nie zabrzmi w końcu w przestrzeni publicznej, jeżeli nie wykrzyczymy naszego prawa do uczciwej pracy, bo nie chcemy głodowych zapomóg, wolimy uczciwie zapracować na swoje utrzymanie, to przez kolejne lata będziemy najbardziej pomiatanymi grupami zawodowymi.

Dlatego zapraszam do wzięcia udziału w PROTEŚCIE ŚRODOWISK ARTYSTYCZNO-KREATYWNYCH!

To jedyna metoda, żeby nasze popiskiwania w czterech ścianach, podczas towarzyskich spotkań lub na portalach społecznościowych nie stały się łabędzim śpiewem wszystkich razem i każdego z osobna!

2 listopada 2020, godz. 17:00
Plac Zamkowy w Warszawie

Poniżej główne postulaty:

1. Powrót do minimum 50% frekwencji podczas wszelkich wydarzeń kulturalnych.

2. Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki. (nie wyłącznie artystów, ale wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne)

3. Rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.
Przykład – jeśli średnio z artystycznych umów, czy faktur w zeszłym roku dochód wyniósł np. 5000zł netto na miesiąc, to za każdy miesiąc od kwietnia, kiedy dochód był mniejszy przysługuje wyrównanie do 80% z tych 5000, czyli jeśli dochód np. we wrześniu 2020 wyniósł 1500 zł to rząd dopłaca 80% z 3500zł. Jeśli natomiast z powodu pandemii przychód wyniósł 0zł to analogicznie 80% z 5000zł

4. Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej.

5. Przyspieszenie prac nad kartą artysty.

6. Wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.