Prosto z nieba: Przebudzenie Słońca

Prosto z nieba: Przebudzenie Słońca.

Podczas marcowego „Prosto z nieba” będziemy rozmawiać o badaniach zjawisk zachodzących na Słońcu oraz związanych z nimi potencjalnych zagrożeniach dla ziemskiej technologii. Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Mrozek.

Cykl słoneczny to jedenastoletni okres, podczas którego zmienia się intensywność promieniowania, liczba i wielkość plam słonecznych oraz charakterystyka magnetyczna aktywnych regionów naszej gwiazdy dziennej. Obecnie Słońce wykazuje minimalną aktywność i badacze z utęsknieniem wypatrują początku kolejnego cyklu, który da im możliwość kolejnych obserwacji i zbierania danych. Ręce zacierają także entuzjaści zórz polarnych – najwięcej ich można zobaczyć podczas maksimum aktywności słonecznej.

Kiedy Słońce się przebudzi? Być może już wkrótce – ostatnia zorza polarna za kołem podbiegunowym była związana z wybuchem słonecznym, a jeszcze w zeszłym roku dr Tomasz Mrozek wypatrzył pierwszą, niepozorną plamę nowego cyklu.

dr Tomasz Mrozek – pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zajmuje się głównie zagadnieniami związanymi z emisją rentgenowską rozbłysków słonecznych, interesuje się słonecznymi zatrzymanymi erupcjami koronalnymi. Należy do zespołu budującego instrument STIX wchodzący w skład aparatury naukowej sondy Solar Orbiter, która w 2020 roku rozpocznie swoją misję do Słońca. Jest zapalonym popularyzatorem wiedzy astronomicznej. Współtworzył projekt Astro Izery, Izerski Park Ciemnego Nieba, Szkolne Warsztaty Astronomiczne i szereg innych imprez astronomicznych w Górach Izerskich. Jest pasjonatem fotografii przyrodniczej i astrofotografii.

7 marca 2019, godz. 19:00

Bilety w cenie: 22 PLN normalny / 16 PLN ulgowy / 14 PLN grupy zorganizowane,
dostępne są na stronie: https://bilety.kopernik.org.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.