Promocja albumu „Kresowe rezydencje. Zamki, pałace i dwory na dawnych ziemiach wschodnich II RP, t. 1: Województwo wileńskie”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Dom Polonii Warszawa zapraszają na promocję albumu „Kresowe rezydencje. Zamki, pałace i dwory na dawnych ziemiach wschodnich II RP, t. 1: Województwo wileńskie”.

Spotkanie z udziałem autora Grzegorza Rąkowskiego i jednego z recenzentów Tomasza Krzywickiego poprowadzi dr Tomasz Łabuszewski.

Oddział IPN w Warszawie od wielu lat bada najdramatyczniejszy okres dziejów północno-wschodnich terenów II Rzeczypospolitej – wojen światowych, okupacji sowieckiej, niemieckiej i władzy bolszewickiej. Dzięki projektowi badawczemu „Dopalanie Kresów” staramy się zachować w pamięci zbiorowej współczesnych Polaków obraz świata, którego już nie ma. Świata różnorodnego etnicznie i kulturowo, pełnego postaw patriotycznych – prezentowanych przez miejscowe społeczności, jakby wyjęte z Sienkiewiczowskiej Trylogii. Odszedł on bezpowrotnie na skutek kataklizmów wieku XX, pozostawiając nas z bolesną tęsknotą i żalem wywołanym niesprawiedliwym wyrokiem historii. W dotychczasowych opracowaniach koncentrowaliśmy się na tym, aby przedstawić dorobek kresowej konspiracji lat wojny i ostatnich obrońców polskich Kresów, którzy w osamotnieniu toczyli walkę na Nowogródczyźnie i Grodzieńszczyźnie aż do początku lat pięćdziesiątych XX w. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie materialnych świadectw łączących te tereny z Rzeczpospolitą. Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie rezydencje – to one w największym stopniu tworzyły historyczny krajobraz. Były pomostem między tradycją konkretnych rodzin, ziem i regionów a literaturą i sztuką, po prostu polskością. Przypominanie o ich obecności traktujemy jako nasz obowiązek, aby przekazać kolejnym pokoleniom Polaków ich własne dziedzictwo, którego istnienia mogą nawet nie być w pełni świadomi.
Dr Tomasz Łabuszewski.

6 grudnia 2017 r., środa, godz. 17.00
Dom Polonii (Sala Kolumnowa)
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 64

Wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.