Projekt pomnika Gabriela Narutowicza wybrany!

Projekt pomnika Gabriela Narutowicza

Znamy zwycięzców konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji posadowienia pomnika Gabriela Narutowicza i zagospodarowania otoczenia na placu jego imienia w Warszawie. Na ogłoszony we wrześniu konkurs wpłynęło dziewięć prac, z czego siedem spełniło warunki formalne.

7 grudnia 2022 r. Sąd Konkursowy ocenił prace według zasad i kryteriów określonych w regulaminie. Została przyznana I i III nagroda oraz wyróżnienie.

I nagroda

Najwyżej oceniono pracę autorstwa Józefa Gałązki i Urszuli Prokop z Warszawy (pracy przyznano 90/100 punktów). Projektanci otrzymają 25 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Pracę uznano za najlepszą ze względu na atrakcyjność kompozycji, lekkość, skromność i prostotę formy. Podkreślono dobre wkomponowanie zarówno w obecną przestrzeń placu Narutowicza, jak i w projekt planowanego zagospodarowania.

III nagroda

Przyznano pracy autorstwa Magdaleny Jeleńskiej i Małgorzaty Mizielińskiej z Warszawy (praca uzyskała 70/100 punktów). Projektantki otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Sędziowie docenili atrakcyjność i bezpretensjonalność kompozycji i jej nawiązanie do stylistyki lat 20. XX wieku.

Wyróżnienie

Wyróżnienie pieniężne w wysokości 5 000 zł przyznano pracy autorstwa Heleny Kułak-Świerblewskiej ze Skwierzyny, Jakuba Capa z Warszawy oraz Katarzyny Ferster z Gorzowa Wielkopolskiego (praca uzyskała 50/100 punktów). Sędziowie docenili kompozycję jako próbę zdynamizowania formy pomnika.

Więcej informacji i wizualizacje nagrodzonych prac

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Magiczny Botaniczny 2022

Magiczny Botaniczny już otwarty – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik