Program edukacyjny: „Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei”

Program edukacyjny: „Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei”
1 października 2019 – 12 stycznia 2020
PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

OPROWADZANIA KURATORSKIE
13 października 2019, 12 stycznia 2020 / niedziela / 16.00

Zwiedzanie wystawy z  polską kuratorką wystawy Joanną Bojarską-Cieślik.

zbiórka w Holu Głównym / bilety (25 zł i 15 zł) online i w kasie od 8 października i 7 stycznia / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

WYKŁAD SPECJALNY
11 października / piątek / 18.00

Koreańska historia i kultura widziana poprzez eksponaty z Koreańskiego Muzeum Narodowego / Lee Byongho

Wykład wprowadzi w dzieje koreańskiej historii i kultury od czasów prehistorycznych do współczesności. Poznamy najważniejsze dzieła z kolekcji Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu, które prelegent przedstawi w porządku chronologicznym: od narzędzi epoki paleolitu po wyroby okresu Joseon. Prezentacja pozwoli docenić ich wartości estetyczne i artystyczne oraz znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online w kasie od 8 października / ok. 75 min liczba miejsc ograniczona
 

Wykład w języku koreańskim tłumaczony na język polski

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE
17, 24 października, 7, 14, 21 listopada 2019, 9 stycznia 2020 / czwartek / 18.00

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online i w kasie od wtorku poprzedzającego dzień wykładu / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

17 października

Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei / Joanna Bojarska-Cieślik

Wystawa dzieł ze zbiorów Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu to pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja sztuki koreańskiej nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja obejmuje okres od czasów prehistorycznych aż po schyłek okresu Joseon (1392–1897). O kulisach powstawania wystawy, organizacyjnych wyzwaniach a przede wszystkim o arcydziełach z Półwyspu Koreańskiego opowie kuratorka wystawy ze strony polskiej.

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 15 października

 

24 października

Obrzędowy taniec koreański: od żywiołu ekstazy po duchową kontemplację / Ewa Rynarzewska

Taniec towarzyszył Koreańczykom od zarania dziejów i od zarania dziejów zajmował poczesne miejsce w kulturze obrzędowej. Jakie czynnik doprowadziły do powstania tak wielu zróżnicowanych form tańca? W jaki sposób ideowe założenia głównych systemów religijnych – szamanizmu, buddyzmu i konfucjanizmu – kształtowały artystyczne założenia tańca dawnej Korei? Jaki wpływ wywarły one na postawy Koreańczyków wobec tradycji tanecznej?

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 22 października

 

7 listopada

Musok – w świecie koreańskiego szamanizmu / Justyna Najbar-Miller

Ślady szamanizmu na Półwyspie Koreańskim pochodzą z czasów starożytnych. Przypuszcza się, że władcy pierwszych koreańskich królestw pełnili rolę szamanów. Pod wpływem zmian cywilizacyjnych i wprowadzenia obcych systemów filozoficzno-religijnych, takich jak buddyzm, konfucjanizm czy chrześcijaństwo, pierwotna religia, określana obecnie mianem musok, straciła na znaczeniu, choć nie da się wykluczyć, że wciąż wywiera wpływ na duchowość Koreańczyków. Kim jest szaman w dobie internetu?

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 5 listopada

 

14 listopada

Trzy zasady postępowania samgang: interpretacja postaw etycznych w księgach okresu Joseon (1392–1910) / Kamila Kozioł

Trzy zasady postępowania samgang opisują fundamentalne w konfucjanizmie postawy etyczne, a mianowicie szacunek dzieci wobec rodzicow, lojalność poddanego wobec władcy oraz zachowanie wierności mężowi. Co oznaczało życie w zgodzie z tymi trzema imperatywami moralnymi w okresie Joseon? Jak zmieniał się ich odbior w wyniku przemian historycznych i społecznych? Czy widoczny jest ich wpływ na zachowania Koreańczykow w dzisiejszych czasach?

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 12 listopada

 

21 listopada

Dostrzec – uchwycić – zawłaszczyć. Korea okiem kamery fotograficznej u progu XX wieku / Weronika Kobylińska

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną perły europejskiej fotografii podróżniczej, które powstały w Korei u progu XX wieku, obrazujące specyfikę kraju nazywanego „kluczem Dalekiego Wschodu”. Opowiemy, w jaki sposób fotografowie przybliżali kulturę koreańską Europejczykom. Zastanowimy się, jaka tematyka była najbardziej atrakcyjna? Które z rodzinnych rytuałów Koreańczyków fotografowie rejestrowali najczęściej? Dlaczego tak wiele zdjęć zyskało kolory za sprawą ręcznych podmalowań? 

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 19 listopada

 

9 stycznia

Chińskie symbole w sztuce koreańskiej / Joanna Popkowska

Symbole obecne w sztuce koreańskiej bardzo często mają swój chiński rodowód. Ich znaczenie pozostaje takie samo, bądź jest bardzo podobne do tego, które obowiązuje w Państwie Środka. Smok, żuraw, sroka, peonia, lotos – to tylko kilka chińskich symbolicznych motywów, które zostały przejęte przez kulturę koreańską. Liczne przykłady można zobaczyć na zabytkach prezentowanych na wystawie.

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 7 stycznia

WIECZORY W MUZEUM
31 października, 28 listopada, 12, 19 grudnia 2019, 2 stycznia 2020 / czwartek / 18.30

zbiórka w Holu Głównym / bilety (25 zł i 15 zł) od wtorku poprzedzającego spotkanie / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

31 października

Religie Korei szamanizm, buddyzm, konfucjanizm / Paweł Masłowski  

Szamanizm jest w Korei najstarszym rodzimym systemem wierzeń. Do dziś przetrwały tradycyjne formy tej obrzędowości, chociaż w kolejnych epokach w Korei pojawiły się inne systemy religijne. W IV wieku na Półwysep Koreański dotarł z Chin buddyzm. Z kolei dynastia Yi, przez blisko 500 lat rządząca państwem Joseon, związała swoją władzę z doktryną konfucjanizmu. Wszystkie te nurty znalazły swoje odbicie w sztuce.

bilety online i w kasie od 29 października

 

28 listopada

Od kamieni paleolitu po złote korony Silla / Wioletta Cicha

W jaskiniach wzdłuż rzek Półwyspu Koreańskiego znaleziono ponad 1000 siedlisk ludzkich z epoki paleolitu. Z okresu kształtowania się pierwszych państw pochodzi wiele drogocennych zabytków. Najciekawsze z nich odkryto w grobowcach królewskich państwa Silla z V i VI wieku.

bilety online i w kasie od 26 listopada

 

12 grudnia

Koreańska sztuka ceramiki / Emiliana Konopka

Ceramika koreańska ma bardzo długą tradycję. Wysoki poziom technologiczny jej wyrobów idzie w parze z wysmakowaną estetyką, różnorodnością motywów i technik zdobniczych. Podobnie jak w Chinach, także w Korei bardzo wcześnie rozwinęła się produkcja porcelany. Jednak w przeciwieństwie do chińskich, wyroby koreańskie nie były eksportowane i – co za tym idzie – nie były powszechnie znane. Ostatnio ceramika koreańska staje się przedmiotem powszechnego podziwu.

bilety online i w kasie od 10 grudnia

 

19 grudnia

Cztery szlachetne motywy i inne symbole sztuki koreańskiej / Monika Jabłońska

Symbole obecne w sztuce koreańskiej odzwierciedlają wierzenia, pragnienia, tradycje i uniwersalne wartości ważne dla Koreańczyków. Na naczyniach, biżuterii, meblach, strojach i obrazach pojawiają się  liczne motywy pochodzące ze świata zwierząt i roślin. Każdy element ma swoje znaczenie. 

bilety online i w kasie od 17 grudnia

 

2 stycznia

Sztuka dynastii Joseon / Romualda Radwańska

Dynastia Yi rządząca państwem Joseon (1392–1897) była jednym z najdłużej panujących rodów królewskich w historii Azji Wschodniej. Na sztuce tego okresu odcisnął się popierany przez władców konfucjanizm. Wpływ tej doktryny na kulturę koreańską widoczny jest po dziś dzień.

bilety online i w kasie od 31 grudnia

 

 

WYKŁADY NIEDZIELNE
27 października, 10, 17 listopada, 1, 15 grudnia 2019, 5, 12 stycznia 2020 / niedziela / 13.00

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online w kasie od  wtorku poprzedzającego wykład / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

Odkryj kulturę i sztukę Korei / Romualda Radwańska, Wioletta Cicha
Wykład wprowadzi słuchaczy w tematykę wystawy. Zaprezentowane zostaną jej najważniejsze wątki i eksponaty. Buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, kunsztowna ceramika i wyszukane tkaniny, a także wyroby z metalu, laki i kamienia pozwolą zwiedzającym doświadczyć bogactwa tradycji artystycznych Korei oraz dalekowschodniego piękna.  

 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE
 20 października, 3, 24 listopada, 8, 22 grudnia 2019 / niedziela / 13.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety (25 zł i 15 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego dzień oprowadzania / ok. 60 min liczba miejsc ograniczona

 

 

RODZINNE NIEDZIELE
we współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej
27 października, 17 listopada, 1 grudnia / niedziela / 13.00

warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów zbiórka w Holu Głównym / bilety warsztatowe 15 zł online i w kasie od wtorku poprzedzającego warsztaty  / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

27 października

Na królewskim dworze / Monika Bryzek

Zajrzyjcie z nami za bramę królewskiego pałacu i zobaczcie, jak wyglądały przyjęcia urodzinowe koreańskiej królowej. Jakie stroje nosiła para królewska? Dlaczego na pieczęci władcy pojawia się wizerunek żółwia? 

bilety online i w kasie od 22 października

 

17 listopada

Koreańskie opowieści o zwierzętach / Romualda Radwańska

Opowieści o kolorowych smokach, legendarnych feniksach, czy delikatnych motylach. W tradycji koreańskiej wiązały się w tradycji koreańskiej z życzeniami pomyślności, miłości czy szczęśliwego nowego roku. Poszukamy na wystawie wizerunków zwierząt i dowiemy się, dlaczego smok bawi się czerwoną perłą, a sroki siedzące na drzewie przyglądają się bawiącym kotom.

bilety online i w kasie od 12 listopada

 

1 grudnia

Silla kraina złota / Magdalena Chludzińska

Poznajcie złote skarby znalezione przez archeologów w grobowcach królów starożytnego państwa Silla. Przyjrzyjcie się uważnie wyjątkowej złotej koronie, która zupełnie nie przypomina znanych nam z Europy monarszych insygniów. Zapraszamy na wyprawę w świat dawnych krajów Półwyspu Koreańskiego.

bilety online i w kasie od 26 listopada

 

 

WIECZÓR KOREAŃSKICH BAŚNI I LEGEND
24 listopada / niedziela / 18.15

Posłuchaj dawnych koreańskich opowieści w autorskiej interpretacji / Michał Malinowski

zbiórka w Holu Głównym / bilety warsztatowe 15 zł online i w kasie od 19 listopada / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 minut

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
15 listopada / piątek / 16.00

Sztuka, historia i religie Korei / Paweł Masłowski
Spotkanie będzie okazją do poznania fascynującego dziedzictwa kultury Korei, ale również pretekstem do refleksji na temat naszej znajomości (lub częściej nieznajomości) pozaeuropejskiego świata.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy telefoniczne w dziale edukacji MNW od 12 listopada / ok. 180 min

 

 

WARSZTATY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH
7 listopada / czwartek / 17.00

Spacer po wystawie, dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Ekspozycja dzieł z Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu przybliży sięgającą starożytności tradycję i sztukę Korei.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 min

 

SPOTKANIA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU TŁUMACZONE NA JĘZYK MIGOWY (PJM)

Oprowadzanie po wystawie

16 listopada / sobota / 16.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety (25 zł i 15 zł) do nabycia online i w kasie, od 12 listopada / ok. 60 min liczba miejsc ograniczona

 

Wykład wprowadzający w tematykę wystawy

17 listopada / niedziela / 13.00

Kino MUZ / wstęp wolny / wejściówki online i w kasie od 12 listopada / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie mogą być tłumaczone na język migowy. Prosimy o wcześniejszy (z przynajmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem) mailowy kontakt w tej sprawie na adres: edukacja@mnw.art.pl.

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
Oprowadzamy w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Rezerwacja: Dział Edukacji MNW, pon.–pt. w godz. 8.30–15.00, tel.  +48 22 629 50 60

 

LEKCJE MUZEALNE

 

W krainie seledynowego smoka

Niebieski smok był strażnikiem Wschodu, jednej z czterech stron świata. Jego wizerunek umieszczany w domu miał przynosić szczęście domownikom. W tradycji koreańskiej występuje wiele fascynujących stworzeń, które miały do odegrania ważne role. Poszukamy ich wizerunków na wystawie i w atmosferze dobrej zabawy poznamy ich znaczenia.

DLA PRZEDSZKOLI I KLAS 1–3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

Podróż na Daleki Wschód

Poznawanie innych kultur może być prawdziwą życiową przygodą. Podróżnicy wiedzą o tym najlepiej. Zapraszamy na wyprawę do Korei, jednego z krajów Dalekiego Wschodu. Bliskie spotkanie z tą kulturą pobudzi naszą wyobraźnię i poszerzy horyzonty.

DLA KLAS 4–8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

Od szamanów do uczonych – kultura i filozofia Korei

Początki cywilizacji to nie tylko starożytna Grecja i Rzym. To także kultury azjatyckie. Z nich wyrastają takie prądy filozoficzno-religijne jak buddyzm i konfucjanizm. Oddziałały one silnie na kulturę i sztukę Korei. Przyjmy się skąd wywodzi się tradycja kraju należącego dziś do liderów nowoczesności.

DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

 

Rezerwacja: Dział Edukacji MNW, pon.–pt. w godz. 8.30–15.00,  tel. +48 22 629 50 60.

Lekcje prowadzone są wtorek-piątek od godz. 8.30 w weekendy od 11.00.
Istnieje możliwość skorzystania  z puli bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu  „Kultura Dostępna” MKiDN.

 

AUDIOPRZEWODNIKI, AUDIODESKRYPCJE, DRUKI EDUKACYJNE

Podczas zwiedzania wystawy zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika, dostępnego w języku polskim i angielskim. Urządzenia z nagraniami można wypożyczyć w punkcie informacyjnym MNW (10 zł i 7 zł).
Nagrania są również dostępne bezpłatnie na stronie www.mnw.art.pl/multimedia.
Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier. Przed wejściem na wystawę są dostępne bezpłatne druki edukacyjne.

 

Członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” mogą uczestniczyć w spotkaniach bezpłatnie. Warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja.  Zapisy rozpoczynają się na tydzień przed uruchomieniem sprzedaży biletów i kończą w dniu poprzedzającym otwarcie sprzedaży. Miejsca można rezerwować za pośrednictwem Stowarzyszenia: telefonicznie:  pon.–czw. w godz. 10.00–15.00 (+48) 570 105 177 lub mailowo:  stowarzyszenie@przyjacielemnw.pl. Zainteresowanych przystąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl

 

Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji MNW

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.