Program „BudujeMy!” m.st. Warszawa i instytucji partnerskich upamiętnia 75. rocznicę odbudowy stolicy

Program „BudujeMy!” m.st. Warszawa i instytucji partnerskich upamiętnia 75. rocznicę odbudowy stolicy. Od lutego 2020 roku mieszkańcy i mieszkanki Warszawy będą mogli wziąć udział w wystawach, spotkaniach, koncertach, dyskusjach i pokazach filmowych odbywających się w różnych punktach miasta.

75. rocznica odbudowy Warszawy
3 stycznia 1945 roku Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o odbudowie Warszawy i ustanowieniu jej stolicą powojennej Polski, a 14 lutego 1945 roku powstało Biuro Odbudowy Stolicy. Motorem tych zmian byli jednak ludzie, którzy od końca wojny napływali do miasta, osiedlali się wśród gruzów i rozpoczęli odbudowę na własną rękę. Wyrosłe na miejscu ruin budynki to nie tylko miejsca do życia, ale też symbol kultury, tożsamości i wyzwolenia Warszawy. Między innymi dlatego tak ważna stała się odbudowa Starego Miasta, które zostało później wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

75. rocznica odbudowy to okazja, by współcześni warszawiacy i warszawianki lepiej poznali historię stolicy i zrozumieli zachodzące w niej zmiany. Wiemy, że miasto to przede wszystkim ludzie, dlatego obchodom rocznicy odbudowy Warszawy towarzyszy hasło „BudujeMy!”. Kryje się za nim wspólny wysiłek mieszkańców i mieszkanek miasta, bez którego odbudowa nie byłaby możliwa. Oddaje ono charakter tamtych dni i pragnienie, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Stołeczne instytucje włączają się w obchody
 „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy” to cykl przygotowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, w których udział wezmą Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz instytucje partnerskie: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Od lutego do września 2020 mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach, które przybliżą im proces odbudowy stolicy i jego wpływ na dzisiejszy wygląd miasta.

W programie znajdziemy między innymi spotkanie w pawilonie ZODIAK organizowane prze Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków związane z publikacją cyfrowej wersji „Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy”. To unikalny dokument kartograficzny ilustrujący zakres i charakter zniszczeń Warszawy po zakończeniu II wojny światowej.
17 marca Dom Spotkań z Historią zaprosi na wystawę fotografii oraz premierę albumu „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-49”, którym towarzyszyć będzie koncert „Warszawskiego Combo Tanecznego Janka Młynarskiego”. DSH we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy organizuje także spotkania i spacery po odbudowanych po wojnie dzielnicach, a 18 września otworzy wystawę „Polska 1945-1989 w obiektywie fotoreporterów agencji Magnum”.

Wśród wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury Filmowej znajdą się międzypokoleniowe warsztaty z animacji poklatkowej „Trampolina do kina na starówce”, „Rozmowy Filmowe o Warszawie” – wieczorne spotkania, w których filmy i seriale będą punktem wyjścia do dyskusji o przemianach stolicy w ostatnich dekadach, a także gra miejska „SKARB”.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało wystawę „Tu Muranów”. Pokaże ona historię dawnej Dzielnicy Północnej – przed wojną centrum żydowskiego życia, w czasie wojny zrównaną z ziemią przez Niemców, a w miejscu której po wojnie powstało nowe osiedle – Muranów. Wystawa wykroczy poza mury samego Muzeum a towarzyszyć jej będą liczne wydarzenia i projekty.

W Muzeum Karykatury można zwiedzić wystawę czasową „Oczy są radarem mózgu. Ignacy Witz (1919-1971)”.
 „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” – wystawa na rozpoczęcie obchodów

Wystawa w Muzeum Warszawy – „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” zainauguruje cykl wydarzeń już 6 lutego. Odwiedzający będą mogli zobaczyć warsztat pracy, poznać losy rodziny i zajrzeć do dawnego sklepu mistrza grawersko-brązowniczego Władysława Miecznika. Tuż po wojnie Miecznik powrócił do stolicy, gdzie spod gruzów wydobył ukryte narzędzia i wyroby i rozpoczął odbudowę warsztatu. Wystawę będzie można zwiedzać do 10 maja.

Już w lutym odbędą się także pierwsze wydarzenia w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku, gdzie zwiedzający będą mogli podążyć specjalnie przygotowaną ścieżką po odbudowie Warszawy.

Cykl „BudujeMy! Rocznica odbudowy Warszawy” potrwa od lutego do września w całej Warszawie. Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie www.muzeumwarszawy.pl/budujemy

źródło: UM Warszawa / fot. R.Motyl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.