Prognozy OZE na 2023

farmy fotowoltaiczne

Energia odnawialna (OZE) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych na świecie. W ostatnich latach szczególnie dynamiczny rozwój przeszły farmy fotowoltaiczne (FV), które w coraz większej liczbie powstają na całym świecie.

Jaka przyszłość czeka farmy FV?

Prognozy na rok 2023 wskazują, że sektor OZE będzie rósł dalej, a farmy FV będą odgrywać w nim kluczową rolę. Szacuje się, że do końca 2023 roku moc zainstalowana farm fotowoltaicznych na całym świecie przekroczy 1 terawat (1 000 000 000 000 watów), co oznacza wzrost o około 25% w stosunku do końca 2021 roku.

Rozwój farm FV w Polsce

W Polsce także można spodziewać się dalszego wzrostu farm FV w ciągu najbliższych dwóch lat. Szacuje się, że do końca 2023 roku w kraju zainstalowana moc farm fotowoltaicznych przekroczy 5 GW (5 000 000 000 watów), co oznacza wzrost o ponad 50% w stosunku do końca 2021 roku. Taki wzrost będzie wynikał z realizacji licznych projektów fotowoltaicznych, które obecnie są w fazie przygotowań lub już są w trakcie budowy.

Z drugiej strony rozwój farm FV wynika również z korzyści ekonomicznych, jakie oferuje produkcja energii słonecznej. Koszty instalacji farm FV spadają, a jednocześnie rośnie wydajność modułów fotowoltaicznych, co skutkuje niższymi kosztami produkcji energii ze źródeł słonecznych.

Rozwój farm FV, a ekologia

Zwiększenie mocy farm FV to nie tylko korzyść dla środowiska, ale również dla gospodarki kraju. Powstanie kolejnych farm FV generuje zatrudnienie oraz wpływy do budżetu państwa.

Farmy FV przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, co stanowi ważny cel w walce ze zmianami klimatu. Ponadto, rozwój OZE jest zgodny z trendem zmniejszania uzależnienia od paliw kopalnych, co przekłada się na zwiększenie niezależności energetycznej kraju.

Podsumowując, prognozy na 2023 rok wskazują na dalszy dynamiczny rozwój farm FV na całym świecie, w tym również w Polsce. Wzrost liczby takich farm przyczynia się do rozwoju gospodarki, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia niezależności energetycznej. 

Więcej na temat rozwoju farm fotowoltaicznych znajdziesz na stronie: greengenius.com.

/artykuł sponsorowany/

Reklama