Prestiżowy lokal na Nowym Świecie – nowy najemca Fundacja ProMuzeum

Prestiżowy lokal na Nowym Świecie

Debaty, wystawy, scena muzyczna, kabaretowa i teatralna oraz międzypokoleniowa klubokawiarnia. To tylko część z szerokiej oferty kulturalnej, która zagości w budynku u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Nowego Światu w ramach rozstrzygniętego konkursu „lokal na kulturę”. Nowy najemca odebrał klucze z rąk burmistrza Aleksandra Ferensa i rozpoczyna remont lokalu.

To miejsce znane z wydarzeń kulturalnych i tę tradycję będziemy chcieli podtrzymać. Stworzymy prawdziwe centrum kulturalne Warszawy. Miejsce dostępne dla wszystkich – mówi Krzysztof Lang – prezes Fundacji ProMuzeum, której oferta wybrana została przez jury konkursu.

Śródmiejska kultura i energia

W byłej kawiarni Nowy Świat powstanie niezależne centrum kultury, kawiarnia i restauracja.  Na pierwszym piętrze szykowana jest galeria sztuki, a także mała sala widowiskowa, w której będą odbywały się pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania autorskie czy aukcje sztuki.

Postawimy na młodą, niezależną i oddolną kulturę, tworząc jednocześnie profesjonalną platformę dla współpracy twórców i odbiorców z podmiotami komercyjnymi. Swoje miejsce znajdą varsavianiści oraz czytelnicy dobrej literatury – mówi Michał Brzozowski, znany animator kultury, twórca „1500 metrów do wynajęcia” na Powiślu, który będzie współtworzył to miejsce z Fundacją ProMuzeum.

Wnętrze zostanie poddane gruntownej rewitalizacji. W ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, planowana jest renowacja malowideł ściennych i detalu architektonicznego, które przywrócą świetność tego miejsca.

Kultura dla wszystkich

To ostatni z dziesięciu lokali w Dzielnicy Śródmieście, przeznaczony w zeszłym roku do warszawskiego programu „lokal na kulturę”. Jego założeniem jest wynajmowanie lokali użytkowych z przeznaczeniem pod działalność kulturalną. Najemcy wyłonieni w konkursach profilowanych, mają za zadanie wykazać się nie tylko doświadczeniem i dorobkiem kulturalnym, ale także wskazać planowaną ofertę kulturalną już na etapie konkursu.

Ożywiamy w ten sposób przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. W 2022 roku podpisaliśmy w Śródmieściu blisko 200 umów najmu z nowymi najemcami. Dzięki programowi „Lokal na kulturę”, w miejskich lokalach oprócz działalności komercyjnej, będą realizowane również ciekawe inicjatywy artystyczne, kulturalne i społeczne – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Lokale na kulturę

Spośród dziesięciu „lokali na kulturę” w trzech rozpoczęto już działalność, dwa otwierają się w tym miesiącu, a w pięciu trwają prace remontowe. W tych już otwartych, znajduje się m.in. Witryna Domu Wschodniego. To prowadzone przez Ośrodek KARTA, centralne miejsce dialogu narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie. To centralna przestrzeń spotkań m.in. dla organizacji białoruskich i ukraińskich. Jeszcze w czerwcu planowane jest otwarcie największej sceny literackiej w Polsce – Big Book Cafe MDM. Trzy piętrowa księgarnia w ścisłym centrum Warszawy, profesjonalnie wyposażona scena i plan na spotkania z gwiazdami teatru, kina, muzyki, improwizacji oraz tekstów literackich.

Wielkie otwarcie lokalu przy Nowym Świecie planowane jest przez najemcę na wiosnę przyszłego roku.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik