Premiera w Teatrze Syrena: Musical „Piplaja”

Musical Piplaja teatr syrena

Już dziś bardzo warszawska premiera w Teatrze Syrena – musical „Piplaja” – inspirowany biografią królowej satyry, Stefanii Grodzieńskiej. Przedwojenna i wojenna Warszawa, rewia i teatr w getcie, walka z powojenną traumą i cenzurą to część jej bogatego życia pełnego miłości do teatru.

Spektakl zatytułowany jest „Piplaja” – tym słowem określano początkujące tancerki, aktorki, autorki i konferansjerki. Używała go sama Grodzieńska, bo i ona była piplają, gdy stawiała pierwsze kroki w międzywojennych warszawskich teatrach i kabaretach literackich.

Warszawskich wspomnień czar

Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda, wraz z kompozytorem Tomaszem Filipczakiem i rozśpiewanym i roztańczonym zespołem, zapraszają do świata przedwojennych rewii i teatrów, do okupowanej Warszawy i do literackich kawiarni PRL-u. To świat, w którym można spotkać Jerzego Jurandota, Fryderyka Jarosego, Wierę Gran, Hankę Bielicką, Hankę Ordonównę, Lodę Halamę czy Karola Hanusza.

Napisałam opowieść o kobiecie w ciężkich czasach, próbującej swoich sił w zawodach niepisanych kobietom, walczącej z uprzedzaniami i cenzurą. Słowem – opowieść uniwersalną. Z niej wynika hasło spektaklu: „Nie bój się żyć tak, jak chcesz” – mówi reżyserka Joanna Drozda.

Muzycznie spektakl nawiązuje do stylistyki lat 20-tych i 30-tych, do złotej ery swingu. Publiczność usłyszy charlestona, tango i nawiązania do piosenki teatralnej międzywojnia. Specjalnie do musicalu skomponowanych zostało 15 utworów. Kilku z nich można już posłuchać na stronie Teatru Syrena.

Premiera musicalu „Piplaja” w piątek 25 lutego. Towarzyszą jej specjalne wydarzenia(otwiera się w nowej karcie). To bezpłatny spacer miejski z licencjonowaną przewodniczką Joanną Mariuk, która w sobotę oprowadzi po Warszawie śladami bohaterów musicalu, czyli twórców międzywojennych kabaretów i rewii, oraz spotkanie z twórcami spektaklu i obsadą bezpośrednio po sobotnim pokazie (poprowadzi je Daniel Wyszogrodzki).

w musicalu „Piplaja” występują aktorzy musicalowi, regularnie współpracujący z Teatrem Syrena. Odtwórczyni głównej roli Stefanii Grodzieńskiej to Natalia Kujawa, która jest związana m.in. z Teatrem Studio Buffo, gdzie gra główną żeńską rolę w słynnym „Metrze”. Obsadę uzupełnia dwójka młodych aktorów – Sylwia Achu i Krzysztof Godlewski – którzy wkrótce skończą warszawską Akademię Teatralną, ale już teraz gościnnie występują na scenach teatrów w Warszawie i Poznaniu.

Bilety: https://teatrsyrena.pl/

Stefania Grodzieńska

Satyryczka od młodości do końca życia była związana z Warszawą. W okresie międzywojennym pracowała w teatrze Cyganeria, Kameralnym i Cyruliku Warszawskiem jako tancerka, autorka i wykonawczyni skeczy. Tu poznała swojego przyszłego męża, poetę, satyryka i autora tekstów Jerzego Jurandota. Późniejszego współtwórcę Teatru Syrena. Oboje od jesieni 1940 r. do tzw. Wielkiej Akcji deportacyjnej do obozu zagłady w Treblince przeprowadzonej w 1942 r., przebywali w getcie warszawskim, gdzie Jerzy Jurandot organizował występy, w których brała udział Stefania (Melody Palace, a później Teatr Femina). W sierpniu 1942 r., udało im się przedostać na „stronę aryjską”. Ukrywali się w podwarszawskich Gołąbkach u rodziny Zofii i Gabriela Kijkowskich. Po wojnie została pierwszą spikerką polskiego radia w Lublinie, zaczęła również pisać pierwsze felietony do „Szpilek” i „Przekroju”. Jest również autorką biograficznego portretu Fryderyka Jarosego – „Urodził go Niebieski Ptak” oraz humorystycznych „Wyznań chałturzystki”, czy autobiografii „Już nic nie muszę”. Zmarła w 2010 rok w wieku 96 lat w  2010 r., pochowana jest na Powązkach Wojskowych.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.