Prasowanie koszul – jak robić to dobrze?

Prasowanie koszul wydaję się być prozaiczną, codzienną czynnością, a mimo to wielu mężczyzn wciąż ma z nią problem. Jeżeli ubierasz koszulę w związku z dress codem w pracy lub jakąś formalną okazją to musisz pamiętać o tym, aby była ona staranie wyprasowana. Dlaczego jest to tak ważne? Naukowcy w publikacjach od wielu lat podkreślają istotę pierwszego wrażenia. Chyba zgodzisz się, że niewyprasowana koszula obok nieświeżego oddechu i pobrudzonego ubrania jest jednym z czynników, które w łatwy sposób mogą zepsuć całą prezencję mężczyzny.

Kupowanie koszuli i wybór żelazka

Koszula to jak wszyscy wiemy nieodłączny i podstawowy element męskiej garderoby. Często są potrzebne zarówno do pracy jak i na imprezy lub spotkania okolicznościowe. Zakładając tego typu ubranie chcemy wyglądać stylowo i elegancko, a więc musimy zadbać o to, aby dobrze wyprasować swoją koszulę.

Jednakże przed samym prasowaniem są jeszcze dwa etapy, na które większość mężczyzn nie zwraca większej uwagi. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniej koszuli. Już na tym etapie możemy znacznie ułatwić sobie dalszą pracę poprzez zakup koszuli z materiału, który jest odporny na gniecenie. W tym miejscu warto polecić przede wszystkim poliester, ale także jeans czy jedwab.

Drugim dosyć istotnym aspektem jest wybór i kupno żelazka, a także solidnej deski do prasowania. Jeżeli głównym zadaniem żelazka będzie prasowanie koszul to warto wybrać takie z zaokrąglonymi końcami. Świetnie spisze się ono przy prasowaniu kołnierzyków i innych trudno dostępnych miejsc. Jeżeli nie radzisz sobie z prasowanie swojej koszuli, zawsze możesz powierzyć ją profesjonalistą np. Washster – prasowanie w Warszawie.

Prasowanie koszul z różnych materiałów

Każdy materiał charakteryzuję się innymi cechami. Dla przykładu poliester powinniśmy prasować w jak najniższej temperaturze i najlepiej przez bawełnianą ściereczkę. Z kolei jeans jest bardzo łatwy i przyjemny do prasowania.

Pewne problemy mogą pojawić się podczas prasowania tkanin naturalnych, gdyż są one dość delikatne. Koszule bawełniane powinny być przekręcone na lewą stronę i prasowane przez ściereczkę. W przypadku lnu warto pamiętać, aby koszula była lekko wilgotna i nie ma konieczności przewracania jej na drugą stronę. Prasowanie koszul wykonanych z jedwabiu może być na początku problematyczne, bo jest to niezwykle delikatna tkanina. Prasujmy ją na sucho, odwróconą na lewą stronę używając niskiej temperatury.

W jakiej kolejności prasować koszulę?

Przed rozpoczęciem pracy naturalnie powinniśmy rozpiąć wszystkie guziki i mankiety, a także sprawdzić metkę na koszuli. Pierwszym etapem powinno być prasowanie kołnierzyka. Rozkładamy go i prasujemy od wewnętrznej strony do środka. Następny w kolejności jest karczek i ramiona. Jest to najtrudniejszy etap, ale możemy sobie nieco ułatwić zadanie naciągając ramiona na węższy koniec deski. Zgodnie z rękawami prasujemy także mankiety, w kolejności rękaw-mankiet. Pamiętaj, aby prostować koszulę wzdłuż szwu rękawa i prasować od strony łokcia do mankietu.

Większa część pracy za nami, ale to jeszcze nie koniec. Przyszedł czas na przód koszuli, a więc układamy ją wzdłuż deski, a konkretniej równolegle do bocznego szwa. Najpierw wygładzamy górną część, a potem dolną i po wszystkim przesuwamy koszulę i zajmujemy się plecami, zwracając uwagę na guziki. Dokładnie tak samo postępujemy z drugą stroną przodu. Po tym koszula jest gotowa do założenia lub odwieszenia na wieszak.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.