Późna menopauza – z czego wynika?

Niezależnie od tego, jak bardzo zdrowy tryb życia prowadzimy i jak dobre geny mamy, prędzej czy później każdą kobietę dotyka menopauza. Jest to naturalny etap polegający na zatrzymaniu cyklu miesiączkowego i zaniku płodności. Czas jej wystąpienia uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników, ale najczęściej rozpoczyna się około 50. roku życia. Co warto wiedzieć o menopauzie i jak należy łagodzić dolegliwości z nią związane?

Menopauza – jak łagodzić objawy?

Wraz z nadchodzącym przekwitaniem w ciele kobiety zaczynają zachodzić liczne zmiany. Przede wszystkim rozpoczyna się powolne wygasanie pracy jajników, które wiąże się przede wszystkim z niedoborem produkowanych przez nie hormonów – progesteronu i estrogenów. To właśnie przez ich brak odczuwamy przykre dolegliwości, które dla wielu kobiet są prawdziwą katorgą. Najczęstsze symptomy, jakie niesie za sobą menopauza, to:

  • zimne poty i fale gorąca,
  • bezsenność,
  • problemy z wagą,
  • rozdrażnienie,
  • kłopoty z koncentracją.

Większość z tych dolegliwości możemy złagodzić za pomocą różnego rodzaju suplementów, zmiany diety czy domowych sposobów. Jednak u wielu kobiet objawy są tak nasilone, że naturalne metody nie przynoszą po prostu zamierzonych efektów. Wtedy koniecznością okazuje się konsultacja z lekarzem i dodatkowa terapia – jak na przykład hormonalna, przygotowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Zarówno same hormony, jak i sposób ich podawania dobiera się inaczej, biorąc pod uwagę przede wszystkim wskazania oraz preferencje.

Menopauza jest z pewnością okresem, który może być dość kłopotliwy i trudny dla wielu kobiet, zarówno poprzez symptomy fizyczne, jak również spadki nastroju, a nawet depresję. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio o siebie dbać i regularnie monitorować stan zdrowia.

Jak radzić sobie z późną menopauzą?

Okres klimakterium dla niektórych kobiet jest mało uciążliwy, jednak zdecydowana większość odczuwa nieprzyjemne, utrudniające życie objawy związane głównie z zaburzeniem równowagi hormonalnej. Na skutek zmniejszenia się poziomu hormonów miesiączki zaczynają być nieregularne i bardziej obfite. Takie objawy menopauzy mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat, aż do całkowitego zaniku krwawienia.

Warto wiedzieć, że czynniki środowiskowe, takie jak nałogowe palenie papierosów, stres czy spożywanie alkoholu, mogą dodatkowo przyspieszać menopauzę. Wiek jej rozpoczęcia jest także wielką niewiadomą i u każdej kobiety objawia się w zupełnie innym etapie życia.

O późnej menopauzie mówimy, gdy zachodzi po 60. roku życia. Organizm powinien przejść przekwitanie wcześniej, ponieważ im później, tym objawy mogą być bardziej dotkliwe. Nie jest to jednak powód do obaw, jako że późna menopauza zależy tylko i wyłącznie od czynników genetycznych, środowiskowych i od trybu życia, jaki prowadzimy.

Same symptomy przekwitania, pomimo późnego wieku, nie odbiegają od normy. Różnica najczęściej widoczna jest w tym, że objawy menopauzy mogą być mocniej odczuwalne. Szczególnie u starszych kobiet dotkliwsze będą uderzenia gorąca połączone z mocnym poceniem się. Problemy z zasypianiem także są intensywniejsze. Im starsze panie, tym trudniej im przespać spokojnie całą noc. Za objawy menopauzy uznawane są również spadek libido, pogorszenie się stanu włosów i paznokci oraz brak elastyczności skóry.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.