Powstańcze Wspomnienia z Januszem Polkowskim ps. Sójka

Powstańcze Wspomnienia z Januszem Polkowskim ps. Sójka.

Zapraszamy na „Powstańcze Wspomnienia”, których gościem specjalnym będzie Janusz Polkowski ps. Sójka – harcerz 77 WDH, Kedyw Okręgu Warszawskiego AK, w Powstaniu Oddział Osłony Kwatery Głów-nej Sztabu Okręgu Warszawskiego AK, II pluton „Chmura”.

Spotkanie poprowadzi Anna Witkowska, wolontariuszka MPW.
20 listopada 2018 roku godz. 17:30, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala pod Liberatorem. Wstęp wolny.

Janusz Polkowski urodził się w Warszawie 8 lutego 1926 roku, mieszkał przy ulicy Śliskiej 44.

Przed wojną należał do 77 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i był włączony do pogotowia harcerskiego w Hufcu Ochota.
W konspiracji działał od stycznia 1942 roku. Początkowo w Oddziale Saperów Praskich, a od 1943 roku w Kedywie (Kierownictwo Dywersji – elitarne oddziały Armii Krajowej) Oddział Dyspozycyjny „B” sekcja „Chmury”. Oddział ten w momencie wybuchu Powstania służył jako Oddział Osłony Sztabu Komendy Okręgu Warszawskiego (Komendant Okręgu Warszawskiego AK – Antoni Chruściel ps. Monter), a sekcja została przemianowana na II pluton „Chmura”, którego dowódcą był Józef Łapiński ps. „Chmura”. Od 27 lipca 1944 roku Oddział został postawiony w stan gotowości i oczekiwał na rozkaz wybuchu Powstania na ul. Szpitalnej 12 w magazynach hurtowni materiałów mydlarsko-perfumeryjnych. Janusz Polkowski walczył w Śródmieściu skąd kanałami przeniósł amunicję na Stare Miasto i wrócił do Śródmieścia. Został ranny w czasie nalotu 4 sierpnia 1944 roku.

5 października 1944 roku został wzięty do niewoli, początkowo zaprowadzony marszem do obozu przejściowego w Ożarowie. Następnie przetransportowany do obozu jenieckiego w Lamsdorfie Stalag 344, nr obozowy 104920. Dalej wywieziony do obozu III A Luckenwalde i XI A Altengrabow. Do Warszawy powrócił w 1945 roku.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.