Powstaje nowy pawilon w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wmurował kamień węgielny pod budowę pawilonu medycznego w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Mehoffera 72/74.

Opieka nad seniorami to jeden z priorytetów mojego programu wyborczego, także m.st Warszawa stawia ją przed sobą jako jedno z najważniejszych zadań – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy pawilon. – Blisko jedna czwarta warszawiaków ma już 60 lat. Wszyscy mamy seniorów w rodzinach, wiemy jak ważna jest opieka nad naszymi bliskimi. W kampanii wyborczej byłem tutaj w SCOL i deklarowałem, że będziemy je rozbudowywać. Wszyscy, którzy znają tę placówkę wiedzą jak różne są tu warunki pracy i opieki nad pacjentami. Chcemy, aby tutaj standard był jak najwyższy. Ten powstający budynek będzie miał właśnie taki standard. Zapotrzebowanie na takie dobre warunki jest w Warszawie coraz większa.

Nowy pawilon pomieści 170 łóżek. Pomieszczenia zaprojektowano jako pokoje dwuosobowe z łazienkami, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku będą także m.in.: sale rehabilitacji – pracownia fizykoterapii i kinezyterapii, pokoje lekarskie i punkty pielęgniarskie. Budowa nowego pawilonu finansowana jest z budżetu m.st. Warszawy. Koszt inwestycji to ponad 33 mln zł. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w kwietniu 2021r.
W Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym oferowana są różne rodzaje opieki. Oprócz tej finansowanej ze środków publicznych, od ubiegłego roku Centrum daje też możliwość wykupienia opieki wytchnieniowej.

Głównym celem Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego (SCOL) jest udzielanie całodobowych świadczeń zdrowotnych i opieka długoterminowa, które obejmują swoim zakresem pielęgnację i rehabilitację pacjentów, głównie seniorów, nie wymagających hospitalizacji. Prowadzenie edukacji zdrowotnej pacjentów i członków ich rodzin oraz przygotowanie tych osób do samoopieki i samo pielęgnacji w warunkach domowych.
Pracownicy SCOL to zespół wysokiej klasy specjalistów – lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów i terapeutów zajęciowych. Wspomaga ich wykwalifikowana grupa opiekunów medycznych i personel pomocniczy.
Od lipca 2018 w SCOL przy ul. Mehoffera działa bezpłatny Dzienny Dom Opieki Medycznej.
W skład Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego utworzonego w 2013 roku wchodzą trzy placówki:
1.    Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Sue Ryder przy ul. Mehoffera 72/74
2.    Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Szubińskiej 4
3.    Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy ul. Olchy 8.
Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze jest największą placówką tego typu w Warszawie i na Mazowszu. Obecnie może przyjąć 730 pacjentów.

Rozbudowa Centrum to tylko jedna z kilku inwestycji, realizowanych w Warszawie dla seniorów.
W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku dwa nowe bezpłatne Dzienne Domy Opieki Medycznej – w Wawrze i w SCOL przy ul. Mehoffera.
W Warszawie funkcjonują 22 domy dziennego pobytu oraz 68 klubów seniora. Kontynuujemy program szczepień dla osób starszych przeciwko grypie. W ubiegłym roku skorzystało z niego ponad 50 tysięcy seniorów. W tym roku zarezerwowaliśmy na ten cel 2,3 mln złotych – kwota, która wystarczy na 55 tysięcy szczepień.

W 2019 r. zaoferowaliśmy nowy typ pomocy dla warszawskich seniorów: – usługę złotej rączki. Na razie jest ona adresowana do osób powyżej 75 roku życia. Opłaceni przez miasto fachowcy naprawiają w domu seniora drobne usterki: cieknący kran, nieszczelne okno lub inną drobną usterkę.

Warszawiakom i warszawiankom, którzy ukończyli 60 rok życia oferujemy też program promocji zdrowia „Aktywny Senior”. Zajęcia zaczną się już w lutym, chcemy, żeby co najmniej cztery tysiące seniorów uczestniczyło w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
Osoby, które ukończyły 65. rok życia korzystają z tańszej komunikacji publicznej – płacą 50 zł rocznie za przejazdy autobusami, tramwajami i metrem. Dla osób po 70. roku życia przejazdy są bezpłatne.

Seniorom oferujemy też zniżki w ramach Karty warszawiaka, na baseny, kina, teatry, muzea. W niektórych przypadkach (np. OSiR Polna, Parku Kultury w Powsinie czy Centrum Promocji Kultury na Pradze-Południe czy Klubie Kultury Gocław) zniżki dla seniorów z Kartą Warszawiaka sięgają 20 – 30 %.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie z sukcesem wpisało się w mapę miejskich aktywności. Warszawa dofinansowuje 21 uniwersytetów trzeciego wieku. W mieście działa też Rada Seniorów.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.