Posadzono Drzewo pamięci w parku Powstańców Warszawy

W parku Powstańców Warszawy na Woli uroczyście posadzono drzewo pamięci. W jego korzeniach znalazł się akt erekcyjny budowy Izby Pamięci. To część obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Symbolicznie inicjujemy budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Będzie to kolejne na mapie stolicy miejsce związane z historią Powstania, ale bardzo szczególne, ponieważ poświęcone głównie ofiarom cywilnym. Będzie przypominać o losie wszystkich mieszkańców Warszawy z 1944 r. Oddajemy hołd pomordowanym warszawiankom i warszawiakom – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Cywile to ponad 80 tys. z ok. 100 tys. pochowanych na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Dzieci, kobiety starcy – ich szczątki przywożono z całego miasta. Najwięcej z nich to ofiary rzezi Woli – jednej z najbardziej bestialskich zbrodni okupanta na Polakach.

 

Posadzony dąb biały przypomina o oddaniu żołnierzy i wszystkich poległych mieszkańców Warszawy. Akt erekcyjny budowy Izby Pamięci uwierzytelnili swoimi podpisami Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, Kazimierz Kardynał Nycz, metropolita warszawski, Konstanty Radziwiłł wojewoda mazowiecki, Rafał Trzaskowski prezydent m.st. Warszawy oraz Ewa Malinowska-Grupińska Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, w trosce o pamięć wśród przyszłych pokoleń. Podczas uroczystości wybrzmiały słowa zapisane w symbolicznym dokumencie.

 

„Żyć w swoim mieście, żyć dla swego miasta i zostać tu pochowanym, wśród swoich. To proste, ludzkie życzenie dla pokoleń doświadczających traumy II wojny światowej ziściło się jako niewyobrażalna groza i tragedia. Nawet ludziom zaznajomionym z poprzednimi wojnami i ich konsekwencjami nie starczało wówczas wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jaki wyrok można wydać na Miasto i jego mieszkańców” to pierwsze zdania aktu erekcyjnego, który mieści się pomiędzy korzeniami drzewa pamięci.

źródło: UM Warszawa / fot. E. Lach

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.