Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)

pomniki oporu

Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)

„Pomniki oporu” to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956).

Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki czy zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u.

pomniki oporu

Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke. 

Warto zwrócić uwagę na to, że nie było niemal nikogo, kto przeżył zryw i mógł zobrazować swoje doświadczenia. Tym bardziej cenne są otwierające wystawę rysunki Haliny Ołomuckiej datowane na 1943 r. Niezwykle porusza ich nastrój oraz sposób w jaki przedstawia walczących, daleki od zwyczajowego podkreślania ich heroizmu i odwagi.

Pomniki oporu

Wystawie towarzyszyć będzie program wydarzeń oraz bogato ilustrowany katalog, ujmujący w poszerzonym zakresie wyniki przeprowadzonych przez kuratorów kwerend.

21.04-01.10.2023
ŻIH, ul. Tłomackie 3/5

Link do zakupu biletów: bit.ly/biletynawystawe

Dyrektor ŻIH: Monika Krawczyk
Kuratorzy wystawy: Marta Kapełuś, Michał Krasicki, Piotr Słodkowski
Koordynacja realizacji wystawy: Marta Kapełuś, Michał Krasicki
Projekt aranżacji: Aneta Faner, Piotr Duma
Projekt graficzny: bisoñ studio
Tłumaczenie na język angielski: Zofia Sochańska
Redakcja językowa i korekta: Jolanta Rudzińska (pol.), Natalia Kłopotek (ang.)
Opieka konserwatorska: Violetta Bachur
_____
Organizator: Żydowski Instytut Historyczny, instytucja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik