Polsko-Czeska Wiosna Literatury 2019

Polsko-Czeska Wiosna Literatury 2019.

Ruszyła druga edycja cyklu Polsko-czeska wiosna literatury. Tegorocznym tematem będzie wspólna pamięć obu narodów. W spotkaniach wezmą udział pisarze, artyści, publicyści i tłumacze literatury, m.in.: Wiesław Myśliwski, Miloš Doležal, Mariusz Szczygieł, Maja Komorowska, Jerzy Radziwiłowicz, Leszek Engelking czy Aleksander Kaczorowski. Większość spotkań odbędzie się w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury, przy ul. Elektoralnej 12.

Pamięć – która łączy i dzieli, pamięć historyczna i indywidualna, pamięć – która ocala i niszczy, pamięć jako inspiracja i wyzwanie artystyczne. 2. edycja polsko-czeskich dni kultury w Warszawie jest poświęcona „pamięci“ i twórcom, dla których miała ona szczególne znaczenie, m.in takim jak prawie nieznana w Polsce wielka czeska poetka Viola Fischerova i jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych Wiesław Myśliwski. Podobnie jak w poprzednim roku, przebiegającym pod hasłem „100-lecie niepodległości Polski i Czech“, w spotkaniach wezmą udział artyści, publicyści i tłumacze literatury z obu krajów. Cykl będzie okazją do lepszego poznania kraju sąsiadów z południa oraz do spotkania dwóch bliskich i zarazem różnych kultur – do czytania naszej wspólnej pamięci.

Polsko-czeska wiosna literatury jest organizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury i Czeskie Centrum w Warszawie, przy współudziale Instytutu Polskiego w Pradze oraz wielu partnerów w Polsce. Patronat honorowy nad całością wydarzeń objął Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce.

PROGRAM

14 maja (wtorek), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
VIOLA FISCHEROVÁ – Znikam sobie na zawsze z oczu
Wieczór poezji Violi Fischerovej – zmarłej w 2010 roku wybitnej czeskiej poetki i tłumaczki literatury, przedstawicielki pokolenia twórców, którym po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację odmówiono prawa do publikacji. Wiersze z tomu Babia godzina Wydawnictwa Atut i inne w tłumaczeniu Doroty Dobrew przeczyta aktorka MAJA KOMOROWSKA. W wieczorze wezmą udział: tłumaczka literatury czeskiej Dorota Dobrew, polski przyjaciel poetki RENEK MENDRUŃ oraz poetka i pisarka ANNA JANKO. Rozmowę poprowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ.

15 maja (środa), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
SZEWACH WEISS – pamięć ocalonych
Spotkanie z „dyżurnym polskim Żydem“, byłym ambasadorem Izraela w Polsce, Profesorem SZEWACHEM WEISSEM i dziennikarką KAMILĄ DRECKĄ-ANDERMAN – autorami książki Pamiętam, w której Szewach Weiss opowiada o patriotyzmie, roli prawdy w historii narodów oraz starości i szczęściu. W rozmowie weźmie udział PIOTR KADLČIK – bohemista, działacz opozycyjny w czasach PRL-u, twórca wielu akcji i inicjatyw dotyczących kultury żydowskiej i judaizmu w Polsce. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Narodowego JERZY RADZIWIŁOWICZ.

18 maja (sobota), godz. 18.00-22.00, Mazowiecki Instytut Kultury
NOC MUZEÓW
HRABALOWSKI MARATON CZYTANIA NA ELEKTORALNEJ
Nocny maraton czytania Hrabala z udziałem publiczności, aktorów i studentów Akademii Teatralnej w Warszawie.
Czytać będą: ANDRZEJ MASTALERZ, JACEK BRACIAK, ŁUKASZ BORKOWSKI, KATARZYNA OBIDZIŃSKA, BARBARA LIBEREK, JOWITA KROPIEWNICKA. W roli komentatorów wystąpią znawcy czeskiej literatury – ANDRZEJ JAGODZIŃSKI i ALEKSANDER KACZOROWSKI. Zapisy na czytanie mailowo – e.szymanska@teatrmazowiecki.pl, lub na miejscu w dniu wydarzenia.

24 maja (piątek), godz.17.00, Stadion Narodowy
sala Londyn C – WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI
CZECHY (WY)TŁUMACZONE
Czy Czesi to rzeczywiście „Pepicy“? Spotkanie z udziałem tłumaczy z języka czeskiego, którzy przedstawią swoje spojrzenie na czeską literaturę, kulturę i historię. W dyskusji wezmą udział: OLGA CZERNIKOW, KATARZYNA DUDZIC-GRABIŃSKA, RENATA PUTZLACHER, JULIA RÓŻEWICZ, LESZEK ENGELKING, ANDRZEJ JAGODZIŃSKI i inni. W roli moderatorki wystąpi LUCIE ZAKOPALOVÁ z Instytutu Polskiego w Pradze.

1 czerwca (sobota), godz. 11.00 – 15.00, Park Agrykola
INTERNATIONAL FESTIVAL OF WARSAW
PYSZNY DZIEŃ DZIECKA na Agrykoli – spotkania z czeską literaturą dla dzieci
Pyszne spotkania dla najmłodszych czytelników z Hesią i jej przyjaciółmi z domu dziecka Słonecznik – bohaterami książki Pyszna środa pisarki Ivy Procházkovej w tłumaczeniu Julii Różewicz, która w Czechach doczekała się licznych wznowień i inscenizacji w teatrze lalek. W rolę przewodniczki po świecie, w którym na głowach rosną jabłka, a dzieci znajduje się w pociągu, przy pomocy młodych aktorów z Ogniska Teatralnego „U Machulskich“, wcieli się autorka ilustracji do książki – KASIA MICHAŁKIEWICZ-HANSEN. Podczas spotkań kiermasz książek Wydawnictwa Afera z Wrocławia.

12 czerwca (środa), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
WIESŁAW MYŚLIWSKI – wszystko jest pamięcią
Myśliwski po czesku? Spotkanie z wybitnym polskim pisarzem, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike“ – WIESŁAWEM MYŚLIWSKIM i tłumaczką jego prozy na język czeski – LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę poprowadzi JANUSZ DRZEWUCKI – krytyk literacki, poeta, dziennikarz i wydawca, przewodniczący jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Fragmenty najnowszej książki autora – Ucho igielne, przeczyta aktor KRZYSZTOF GOSZTYŁA.

Minione wydarzenia:

24 kwietnia – 12 czerwca 2019
Miejsca wydarzeń – Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury (ul. Elektoralna 12), Faktyczny Dom Kultury (ul. K. I. Gałczyńskiego 12), Stadion Narodowy, Park Agrykola.

24.04 (środa), godz. 19.00, Faktyczny Dom Kultury
SATURNIN, czyli wojna i humor
Spotkanie poświęcone jednej z najbardziej popularnych czeskich książek, od lat bawiącej pokolenia czytelników – powieści Saturnin Zdeňka Jirotki, która po 60 latach powróciła w nowym polskim przekładzie Leszka Engelkinga.
W rozmowie biorą udział: Profesor LESZEK ENGELKING, wydawczyni książki JULIA RÓŻEWICZ i dziennikarz MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta aktor ŁUKASZ BORKOWSKI. Podczas spotkania kiermasz książek Wydawnictwa Afera i Wydawnictwa Dowody na Istnienie.

7 maja (wtorek), godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
JOSEF TOUFAR – Powojenne dramaty czeskich księży
Spotkanie z MILOŠEM DOLEŽALEM – autorem głośnej, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej biografii katolickiego księdza Josefa Toufara – ofiary reżimu komunistycznego w Czechosłowacji. W rozmowie z pisarzem wezmą udział – dominikanin i publicysta ks. TOMASZ DOSTATNI oraz poeta, eseista i krytyk literacki PRZEMYSŁAW DAKOWICZ. Podczas spotkania projekcja dokumentu pt. Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli (52 min., reż. Roman Vávra, scenariusz Miloš Doležal) oraz kiermasz książek wydanych przez IPN.

Informacje o poszczególnych wydarzeniach będą pojawiać się na stronach: mik.waw.pl, warsaw.czechcentres.cz
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum w Warszawie
Współorganizator: Instytut Polski w Pradze
Partnerzy: Fundacja Instytut Reportażu, Instytut Pamięci Narodowej, Akademia Teatralna w Warszawie, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Atut, Ognisko Teatralne „U Machulskich“, Targi Książki, International, Festival of Warsaw
Honorowy Patronat Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.