Polsko-Czeska Jesień Literatury

Polsko-Czeska Jesień Literatury

Jesień w tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie i literacko. Tegoroczna wiosenna edycja festiwalu miała przebiegać pod hasłem: „Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?” Koniec świata na szczęście nie nastąpił, ale być może mamy do czynienia z końcem świata takiego, jaki znamy. O tym, i na wiele innych ważnych tematów, będziemy rozmawiali z gośćmi festiwalu.

Będzie literacko, muzycznie i plastycznie, z udziałem znanych twórców z Polski i Czech, tłumaczy i znawców literatury, aktorów i muzyków jazzowych. Wśród gości są m.in.: Monika Sznajderman, Mikołaj Łoziński, Petra Soukupová, Josef Formanek, Ivana Myšková i czołowy polski czechofil – Mariusz Szczygieł. Ne zabraknie czytania na żywo i występów aktorów, a jednym z głównych punktów festiwalu jest koncert legendarnych muzyków jazzowych z Polski i Czech – Leszka Żądło i Emila Viklickiego, który urozmaici wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu. Zapraszamy jesienią do Mazowieckiego Instytutu Kultury, Faktycznego Domu Kultury i do siedziby Czeskiego Centrum w Warszawie.

PROGRAM FESTIWALU:

WRZESIEŃ

25 WRZEŚNIA, PIĄTEK, GODZ. 11:00
SP im. St. Moniuszki w Łajskach / spotkanie zamknięte
„Jarmil i spotkanie z czeskim komiksem” – wernisaż wystawy komiksu czeskiego artysty MARKA RUBCA i warsztaty dla dzieci prowadzone przez autora, tłumaczenie: EDYTA SERAFIN.

PAŹDZIERNIK

1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
„Białe zwierzęta są bardzo często głuche” – spotkanie z pisarką IVANĄ MYŠKOVĄ, rozmowę prowadzi pisarz i wydawca książki MARIUSZ SZCZYGIEŁ (Dowody na Istnienie), tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA. Fragmenty książki czyta RENATA DANCEWICZ.

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
„Literatura na Świecie. AHOJ!” – wieczór czeskiej poezji. Rozmowę z poetami: PETREM BORKOVCEM i MARIE ILJAŠENKO prowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz JERZY JARNIEWICZ, tłumaczenie: ZOFIA BAŁDYGA.

21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA, GODZ. 18:00
Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
„Kronika szaleństwa XX wieku” – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę (Krytyka Polityczna) i jej tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Rozmowę prowadzi: PIOTR KOFTA, tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK.

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
„Polish-Czech Jazz Connection” – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ – koncert i premiera książki „Gorzki świat” Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – JANEM STACHOWSKIM, ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM i PAWŁEM BRODOWSKIM z „Jazz Forum”.
Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.

LISTOPAD

3 LISTOPADA, WTOREK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
„Kto się śmieje, pokazuje zęby” – o fenomenie czeskiego humoru rozmawiają LESZEK ENGELKING – autor książki „Szwejkowie i Don Kichoci” (Wydawnictwo Officyna) i MARIUSZ SZCZYGIEŁ – pisarz, felietonista i wydawca.
Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.

9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
„Koniec rodziny?” – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, autorem publikacji: „Stramer i Książka” (Wydawnictwo Literackie) oraz jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzi: URSZULA KROPIWIEC.
Tłumaczenie na polski język migowy.

24 LISTOPADA, WTOREK, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
„Zniknąć, najlepiej dla wszystkich” – spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta DOMINIKA OSTAŁOWSKA.

27 LISTOPADA, PIĄTEK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
„Pusty las, życie na końcu świata” – spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Tłumaczenie na polski język migowy.

***
Program: Taťjana Langášková (Czeskie Centrum Warszawa), Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury, e.szymanska@mik.waw.pl)
Współpraca programowa: Mariusz Szczygieł (FDK), Anna Wanik

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum Warszawa
Partnerzy: Morawska Biblioteka Krajowa / CzechLit, Ambasada Republiki Czeskiej, Fundacja Instytut Reportażu, Jazz Forum, Peterka & Partners; Wydawnictwa: Dowody na Istnienie, Czarne, Afera, Krytyka Polityczna, Officyna

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Wstęp bezpłatny – szczegóły na stronach organizatorów:
www.mik.waw.pl, www.warsaw.czechcentres.cz

***
Wydarzenie objęte patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce – Ivana Jestřába.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.