Polskie Radio Chopin fetuje Święto Muzyki

21 czerwca to nie tylko pierwszy dzień lata, Noc Kupały, wianki i najkrótsza noc w roku. To także Święto Muzyki, obchodzona na całym świecie manifestacja miłości do muzyki – bez podziału na gatunki, profesjonalistów i amatorów. Polskie Radio Chopin także świętuje z tej okazji. Już w niedzielę polecamy aż dwa wyjątkowe koncerty: recital fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich oraz nadzwyczajny koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II z udziałem ponad 40 artystów z całego świata, m.in. solistów z nowojorskiej Metropolitan Opera, a także z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwajcarii, Turcji i Chin.

W Święto Muzyki, 21 czerwca, usłyszymy aż dwa wyjątkowe koncerty online. Na Facebooku Polskiego Radia Chopin będzie retransmitowany koncert z cyklu „Chopin-muzyka-poezja”, organizowany przez Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach. W zabytkowym pałacu, gdzie Chopin spędzał lato 1828 roku, muzyczne małżeństwo Jekaterina i Stanisław Drzewieccy zagrali koncert fortepianowy zatytułowany „Najpiękniejsze melodie świata”. Początek o godzinie 17.00.

A skoro to Święto Muzyki nieznające żadnych granic, to po koncercie młodych pianistów, o godzinie 20.00 Polskie Radio Chopin, jako patron medialny wydarzenia, zaprasza do wysłuchania wyjątkowego koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II z udziałem znakomitych solistów z całego świata. W 100-tną rocznicę urodzin Karola Wojtyły blisko 40. wykonawców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się, by oddać hołd wielkiemu Polakowi. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli m.in.: dyrygent, skrzypek jazzowy i kompozytor Krzesimir Dębski, soliści: Angel Blue, Latonia Moore, Aleksandra Olczyk, Lisette Oropesa, Brandie Sutton (Metropolitan Opera); Rafał Bartmiński, Iwona Hossa, Edyta Piasecka, Tadeusz Szlenkier (Teatr Wielki Opera Narodowa); Aneta Łukaszewicz (Polska Opera Królewska); Natsuki Katayama, Robert Kędziński, Hannah Cho (balet Opery Wrocławskiej); Dagmara Dryl (pierwsza solistka baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej); wirtuoz gitary Adam Palma, skrzypkowie: Paweł Cłapiński, Richard Lin, Piotr Pławner, Veriko Tchumburidze, Janusz Wawrowski, Orkiestra Smyczkowa Primuz; pianiści: Szymon Nehring, Piotr Sałajczyk, Mariusz Rutkowski, pianistka i klawesynistka Magdalena Baczewska, pianista, kompozytor, dyrygent, producent i aranżer Damien Sneed a także śpiewacy: mezzosopranistki MaryAnn McCormick i Urszula Kryger oraz baryton, dyrektor artystyczny Opery Noire w Nowym Jorku – Kenneth Overton.

W programie koncertu znalazła się muzyka sakralna i klasyczna, m.in.: prawykonanie dwóch arii z opery Hiob na podstawie dramatu Karola Wojtyły z 1940 r. z muzyką Krzesimira Dębskiego, Legenda H. Wieniawskiego, Ave Maria F. Schuberta, Laudate Dominum W. A. Mozarta, Panis Angelicus C. Francka, Pie Jesu G. Fauré, God is a God K. Millera do słów Kennetha Overtona, Medytacja z opery Thaïs J. Masseneta z udziałem baletu w choreografii Zofii Rudnickiej, Preghiera F.P. Tostiego, adagio z baletu Giselle A. Adama, Melodia oraz Medytacja z Souvenir d’un lieu cher P. Czajkowskiego, Preludium z baletu Chopiniana do muzyki F. Chopina w choreografii M. Fokina, modlitwa Na skrzydłach pieśni, arie z opery Halka i Straszny dwór oraz pieśni Łza i Znasz-li ten kraj (ze Śpiewników Domowych) S. Moniuszki, Melodia I. Paderewskiego, Pieśń Roksany z opery Król Roger K. Szymanowskiego, pieśni M. Karłowicza: Mów do mnie jeszcze do słów K. Tetmajera i Przed nocą wieczną do słów Z. Krasińskiego, Módl się, o duszo moja z Mszy Polskiej J. Maklakiewicza, Kaprys Polski ze zbioru Miniatury Skrzypcowe G. Bacewicz oraz Polonez A-dur F. Chopina.
Transmisja tego niebywałego koncertu TUTAJ 21 czerwca o godzinie 20.00.

Polskie Radio Chopin jest także patronem cyklu „Chopin en vacances”. Tegoroczny Festiwal odbywający się we dworach i krajobrazach Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej to cykl sześciu letnich koncertów fortepianowych. 21 czerwca o godzinie 15.00 otworzą go trzej niezwykle utalentowani uczniowie wybitnego pianisty i cenionego na całym świecie pedagoga oraz wychowawcy uzdolnionej muzycznie młodzieży – profesora Karola Radziwonowicza. W niedzielę w parku i dworze w Parskach nad Nerem, na drezdeńskim fortepianie historycznym marki Ernst Kaps z 1888 r. utwory Chopina zagrają: Maciej Smoląg, Szymon Drabiński i Jakub Drabiński (uczeń w klasie mgr Rafała Nicze).

Przypominamy także o cotygodniowych serwisach kulturalnych z zapowiedziami najciekawszych propozycji Polskiego Radia Chopin w każdą środę na Facebooku i stronie programu.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.