Policja sprawdza osoby objęte kwarantanną

Policjanci wspierają służby sanitarne i przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną są obecne w miejscu jej wyznaczenia oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i ośrodków pomocy społecznej. Tylko w ciągu jednej doby na terenie stołecznego garnizonu funkcjonariusze Policji kontaktują się z 4.600 osobami.

– Zdecydowana większość przestrzega zasad kwarantanny. Spotykamy się też z oznakami sympatii ze strony osób objętych kwarantanną. Niestety pojawiają się też zachowania nieodpowiedzialne. Tak było chociażby w przypadku dwóch kontrolowanych osób. W pierwszym przypadku osoba wybrała się do sklepu po zakupy, a w drugim – pobiegać. Jak ważna jest kwarantanna, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym tragiczne wiadomości napływające wciąż z Włoch. Dlatego z naszej strony działania muszą być bezwzględne. Wobec osób, które naruszyły obowiązek kwarantanny prowadzone są już wstępne czynności w kierunku art. 165 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Za złamanie tego przepisu grozi do 8 lat pozbawienia wolności – powiedział Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Koordynacją działań związanych z koronawirusem na terenie stołecznego garnizonu zajmuje się Centrum Operacyjne działające w Komendzie Stołecznej Policji. Policyjne patrole umundurowane w każdej części miasta, w każdej dzielnicy, gminie i powiecie w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zbierają również informacje, czy potrzebna jest im pomoc. Sprawdzenie odbywa w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną.  – Wszystkie kontrole odbywają się w sposób wykluczający możliwość kontaktu fizycznego policjantów z osobą objętą kwarantanną. Funkcjonariusze rozmawiają z taką osobą telefonicznie bądź za pośrednictwem domofonu – dodaje rzecznik.

Z każdym dniem odnotowywane są w Polsce nowe zakażania koronawirusem, przybywa też osób, które objęte są kwarantanną. Liczby te nie są tak duże, jak we Włoszech czy Francji, polskie służby medyczne razem z policjantami dokładają jednak wszelkich starań, by poprzez swoje działania, ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i niezbędnej opieki w tej trudnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego.

Policjanci apelują więc o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądek, odpowiedzialne zachowania i nie narażanie innych na ryzyko zachorowania. Czas na zmianę zachowań!

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  1. Dbaj o swoją odporność.
  2. Często myj ręce wodą z mydłem lub dezynfekuj płynem z alkoholem o stężeniu co najmniej 60%.
  3. Nasze dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusami,  dlatego unikaj dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami, aby nie przenieść wirusa z  powierzchni na siebie.
  4. Nie podawaj dłoni na powitanie.
  5. Unikaj miejsc, w których przebywa dużo osób, ponieważ wirusy rozchodzą się drogą kropelkową.
  6. Zachowaj co najmniej 1,5 m odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
  7. Jeśli Ty kaszlesz lub kichasz, zakryj usta i nos zgiętym łokciem, a najlepiej chusteczką, która później jak najszybciej wyrzuć do zamkniętego kosza, po czym dokładnie umyj ręce.
  8. Stosuj zrównoważoną dietę. Codziennie jedz 5 porcji warzyw i owoców, wypijaj około 2 litrów płynów, unikaj wysoko przetworzonej żywności.
  9. Pamiętaj, aby dobrze się wysypiać.
  10. Dbaj o swoje otoczenie. Regularnie dezynfekuj powierzchnie dotykowe: biurka, lady, stoły, klamki i włączniki światła. Używaj do tego wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego.
  11. Odkażaj często swój telefon, np. używając chusteczek ze środkiem dezynfekcyjnym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
  12. Zachowaj spokój. Nie rób zakupów na zapas.
  13. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy, opartych na dowodach naukowych.

Główny Inspektorat Sanitarny

Więcej informacji dot. koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus oraz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.

źródło: http://www.policja.waw.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.