Pokazy zabytkowych parowozów i historycznych składów pociągów główną atrakcję „Parowozjady”

Pokazy zabytkowych parowozów i historycznych składów pociągów stanowiły główną atrakcję „Parowozjady”, wielkiego święta miłośników kolei, które odbywa się w Chabówce już od 15 lat. „Planując kolejne inwestycje i zakupy taboru, nie zapominamy o naszych korzeniach” – powiedział Witold Bawor, członek zarządu do spraw operacyjnych w PKP Cargo S.A., spółki będącej współorganizatorem imprezy.

Chabówka słynie z założonego w 1993 roku Skansenu Taboru Kolejowego. Obiekt zarządzany obecnie przez PKP Cargo, przyciąga corocznie kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

„Parowozjada” odbywa się w tu od 2005 roku. Impreza ma charakter pikniku dla fanów kolejnictwa. Centralnym punktem wydarzenia jest prezentacja zabytkowych pociągów. Oprócz tego w Chabówce odbywają się m.in. zawody drużyn maszynistów, pokazy obrządzania pojazdów oraz przejazdy historycznymi składami.

 

W tym roku publiczność mogła podziwiać 6 potężnych lokomotyw należących do skansenu oraz występujący ,,gościnnie” wiekowy parowóz, który przybył do Chabówki z innego muzeum kolejnictwa, oddalonego o prawie 500 kilometrów Wolsztyna.

„+Parowozjada+ to powód, by pomyśleć także o historii naszej firmy i jej wspaniałej tradycji – przyznał Witold Bawor z PKP Cargo. – Skansen w Chabówce jest jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce i Europie. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom możemy prześledzić historię rozwoju kolejnictwa w naszym kraju” – podkreślił.

Przedstawiciel kolejowej spółki nawiązał też do przyszłości i przedstawił najnowsze plany firmy. „Realizujemy obecnie duży program inwestycyjny. Zakłada on zakup wagonów oraz nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw. Wszystkie one wspomogą znacząco park maszynowy PKP Cargo” – dodał Witold Bawor.

Skansen Taboru Kolejowego w swoich bogatych zbiorach posiada 51 parowozów, 25 sprawnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i wiele innych urządzeń. Ogółem zgromadzono w Chabówce 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei. W izbie pamiątek znajduje się także wiele eksponatów i materiałów piśmiennych, związanych z historią kolejnictwa.

Dogodna lokalizacja skansenu (przy samochodowej trasie Kraków – Zakopane oraz w sąsiedztwie węzła kolejowego) oraz jego rosnąca popularność sprawiają, że liczba odwiedzających Chabówkę rośnie.

„Aktualnie nasz skansen odwiedza 50 tysięcy osób rocznie” – powiedział Maciej Panasiewicz, naczelnik sekcji utrzymania i napraw taboru w Chabówce. Jednocześnie zwrócił on uwagę na jeszcze jeden powód rosnącej popularności tego miejsca. „Posiadamy tabor, który pochodzi z bardzo różnych okresów historycznych: począwszy od przedwojnia do lat 80.” – dodaje.

 
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.