Pokaz zwycięskich animacji 10. Edycji MFFA Animator w FINA

Pokaz zwycięskich animacji 10. Edycji MFFA Animator w FINA.

Dziewięć zwycięskich animacji 10. Międzynarodowego Konkursu Filmów Animowanych Animator 2017 w 70. rocznicę polskiej animacji! Tych, którzy nie mieli okazji wzięcia udziału w międzynarodowym święcie animacji w Poznaniu, zapraszamy 20 października o 19:00 do kina FINA na Wałbrzyskiej na 164 minuty z filmami animowanymi.

Zwycięzcy polskich festiwali filmowych szybko znikają z afiszy i repertuarów kinowych, choć większość z nich zasłużyła na zdecydowanie dłuższe życie w kulturalnym obiegu. Pokażemy dziewięciu zwycięzców: osiem krótkich animacji z Austrii, Australii, USA, Iranu, Polski i Wielkiej Brytanii oraz pełnometrażowy film z Kanady. To niebywała szansa, by przyjrzeć się kondycji międzynarodowej animacji, a także obejrzeć niepokazywane nigdzie indziej filmy, które często w twórczy i oryginalny sposób podejmują wątki polityczne, biorą na warsztat wielkie idee formalne XX wieku, mierzą się z tematem tolerancji, seksualności, a także pokazują grę między warstwą wizualną i audialną.

Prelekcję przed pokazem wygłosi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, Marcin Giżycki.

Program przeglądu

A Dad, reż. Robert Cambrinus, 2016, 11 minut

Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w Cabaret Voltaire w 1916 roku. Nagroda Grand Prix–Złoty Pegaz za „inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku”.

Ja na zdjęciu, reż. DennisTupicoff, 2017, 11 minut

Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. II Nagroda–Srebrny Pegaz (nagroda FINA) za „monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu odnalezionego materiału (foundfootage) i obrazów stworzonych rotoskopem.

Lot wróbla, reż. Tom Schroeder, 2016, 14 minut

Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave’owiHerremu, animując ich wspólne projekty. III Nagroda–Brązowy Pegaz za „film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji”.

Chateau au Go Go, reż. Steve Gentile, 2016, 4 minuty

Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina. Nagroda za najlepszą muzykę – za „znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką VijayaIyera”.

Niezrozumienie, reż. TerriMatthews, 2016, 10 minut

Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości. Nagroda Specjalna dla najlepszego filmu studenckiego za „doskonale napisany, zaprojektowany i animowany film z ciętym humorem”.

Cipka, reż. Renata Gąsiorowska, 2016, 8 minut

Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Nagroda Specjalna dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego za „odważne mówienie o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała”.

Wiatr nagle, reż. EdrisSamani, 2016, 8 minut

Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków. Nagroda Specjalna Jury za „niezwykle inspirującą wizję i wartościową przypowieść”.

Dzięki uprzejmości artysty, reż. Piotr Bosacki, 2016, 10 minut

Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą. Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne oraz nagroda publiczności za najlepszy film krótkometrażowy.

Window Horses, reż. Ann Marie Fleming, 2016, 88 minut

Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie). Nagroda dla najlepszego filmu pełnometrażowego za „pokazanie wartości płynącej z otwarcia serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę”.

ANIMATOR

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, EmilyHubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, RaoulServais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański. ANIMATORA odwiedzali również reprezentanci polskich studiów animacji i instytucji filmowych, historycy animacji, czy też inni twórcy festiwali, poświęconych animacji w Polsce i na świecie.

 Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. To także świetna okazja do konfrontacji środowiska twórców kina animowanego z rynkiem filmowym.

 W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) przyznała Animatorowi status festiwalu kwalifikującego do Oscarów®.

FINA – jeszcze jako Narodowy Instytut Audiowizualny od wielu lat była partnerem festiwalu, od początków istnienia przyglądaliśmy się polskiej animacji, wspieraliśmy jej rozwój poprzez wydawnictwa, koprodukcje i portal Ninateka.pl. 

20 października 2017, godz. 18:00

NInA ul. Wałbrzyska 3/5

WSTĘP:

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17.00. 
Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. 
Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.