Pokaz filmu „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza”

Pokaz filmu dokumentalnego „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”.

W czwartek 14 lutego 2019 r. odbędzie się kolejne spotkanie w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. „Seanse w Jasnej”, który realizowany jest przez Fundację Willa Jasny Dom i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Tym razem zaprezentujemy film biograficzny pt. „Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” w reżyserii Piotra Zarębskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
W spotkaniu weźmie udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Willa Jasny Dom
Warszawa, ul. Świerszcza 2
14 lutego 2019 r. (czwartek), godz. 18.00
Wstęp wolny
***
Miał siedem lat, kiedy zbłąkana niemiecka kula zabiła mu matkę. Kilka lat później ojciec umieścił go w piwnicy wraz z kobietami i dziećmi i poszedł walczyć w powstaniu warszawskim. Już nie wrócił. Wkrótce Rafał zetknął się z Armią Czerwoną i poraziła go niszczycielska, bezmyślna, barbarzyńska siła zwycięzców. Odtąd – jak mówi – zżerała go nienawiść do „czerwonego’. Konspirował więc przeciwko nowej władzy. Kiedy dowiedział się, że są na jego tropie, postanowił „zgubić się’ na Ziemiach Zachodnich. Znalazł się w tłumie kłębiącym się na dworcu. Chciał dostać się do pociągu do Wrocławia. Próbował przejść między wagonami. I wtedy dostrzegł pociąg do Berlina. W ciągu kilkudziesięciu sekund musiał podjąć decyzję. Ta minuta wyznaczyła mu los. Wczołgał się na półeczkę pod berlińskim pociągiem. Tak wyjechał z Polski. Został wartownikiem przy Armii Amerykańskiej przekonany, że to da mu możliwość walki w kolejnej wojnie światowej, która wybuchnie lada chwila. Nie wybuchła. A jego zżerała nienawiść. Ta nienawiść zawiodła go potem, jako najemnika, do Konga i Jemenu, gdzie walczył z wzniecanymi przez ZSRR rewolucjami. Rafał Gan-Ganowicz, z rodu polskich Tatarów, „pies wojny’, najemnik, korespondent Radia Wolna Europa, opowiada w filmie o swych losach paląc papierosa za papierosem. Idzie po dawnych śladach – do Polski, Berlina, Brukseli, Paryża. Wspomina Afrykę: lęk, emocje, zabijanie, smak walki, przyjaźni i męskiego sprawdzenia się. Próbuje wyjaśnić swe racje, znaleźć przyczyny zwichrowania życia. Tej opowieści, zdjęciom współczesnym i archiwalnym, towarzyszy też lektura fragmentów jego książki zatytułowanej „Kondotierzy”. [TVP]
***

Celem przedsięwzięcia „Seanse w Jasnej” jest zaprezentowanie historii aresztu śledczego Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, mieszczącego się w kamienicy położonej przy ul. Świerszcza w Warszawie (Willa „Jasny Dom”) i upamiętnienie ofiar komunistycznego reżimu.

Strona: https://warszawa.ipn.gov.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.