Podwyżki dla warszawskich nauczycieli

Podwyżki dla warszawskich nauczycieli.

W Warszawie, oprócz nauczycieli stażystów i kontraktowych, podwyżki otrzymają także nauczyciele mianowani, którzy posiadają najniższą płacę zasadniczą. Dlatego też propozycje podwyżek wysyłamy ponownie do oświatowych związków zawodowych.

Przypomnijmy, warszawscy nauczyciele kontraktowi z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym otrzymają ze środków miasta 270 zł brutto podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, a nauczyciele stażyści z tymi samymi kwalifikacjami – 250 zł brutto. Na podwyżki miasto przeznaczyło w tegorocznym budżecie 39 mln zł, a podwyżki objęły łącznie 9,6 tys. osób. Podwyżki są po to, aby z jednej strony przyciągnąć do pracy w naszych szkołach absolwentów uczelni, a z drugiej – zatrzymać już obecnie pracujących.

Związki zawodowe prowadzą rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W trakcie negocjacji zostało podpisane rozporządzenie, które daje podwyżki dla nauczycieli w wysokościach całkowicie niezgodnych z oczekiwaniami związków zawodowych. A równocześnie wprowadzające dysproporcję i niesprawiedliwość, na którą nie chcemy pozwolić. Chodzi o nauczycieli mianowanych z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego. Dlatego chcemy rozszerzyć nasze samorządowe podwyżki o tę grupę nauczycieli – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Prezydent m.st. Warszawy zaproponował podwyżkę 220 zł dla nauczycieli mianowanych z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego, czyli tych nauczycieli mianowanych, którzy posiadają najniższą płacę zasadniczą. Wprowadzenie tej zmiany wymaga jednak ponownego uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi. Wszyscy nauczyciele objęci podwyżką otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2019 roku. Uchwała w sprawie podwyżek dla nauczycieli stażystów, kontraktowych oraz mianowanych (z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym) zostanie przedstawiona radnym od razu po otrzymaniu opinii związków zawodowych.

Dlaczego musimy zmienić uchwałę?
Wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli mianowanych wymaga zmian w regulaminie wynagradzania nauczycieli w formie uchwały Rady m.st. Warszawy oraz uzgodnień z oświatowymi związkami zawodowymi.

Rekordowe wydatki na oświatę
Przypomnijmy, w tym roku na edukację przeznaczymy rekordową kwotę, bo aż 4,9 mld zł. To największa pozycja w budżecie miasta. Więcej pieniędzy jest m.in. na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych oraz dalsze dostosowywanie szkół do podwójnego rocznika uczniów.
Ostatnie dwa lata to chaos spowodowany „deformą” oświaty. Za niska subwencja oświatowa i przerzucanie kosztów na samorządy oraz konflikt Ministerstwa Edukacji Narodowej z nauczycielami to jedne z najbardziej widocznych negatywnych skutków. Już w tej chwili w Warszawie subwencja oświatowa z MEN nie wystarcza nawet na pensje dla nauczycieli, a niedoszacowanie wynosi 810 mln zł rocznie. Do każdej złotówki subwencji oświatowej Warszawa dopłaca kolejną, a nawet więcej.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.