Podsumowanie 2020 na Paluchu. Adoptowano prawie 3 tys. zwierząt

Rok 2020 w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt był z pewnością inny niż kilka ostatnich lat, a przed pracownikami stanęło wiele nowych wyzwań. Jednak – mimo ograniczenia części działań – udało się wydać do adopcji aż 1696 psów i 1246 kotów.

Dla porównania: w roku 2019 domy znalazło 1787 psów i 1184 koty. Schronisko wpiera 320 wolontariuszy.

Schronisko przez cały czas swojej działalności prowadzi szereg działań edukacyjnych. W 2020 roku udało się zorganizować:

  • wykład edukacyjny dla właścicieli psów odnośnie wychowywania szczeniąt prowadzony przez behawiorystów schroniska
  • zajęcia dla młodzieży – są to zajęcia edukacyjne dotyczące problemów bezdomności i działania schroniska, połączone z jego zwiedzaniem
  • dwie akcje Adoptuj Warszawiaka – na Służewcu i na Bemowie. W każdej z nich wzięło udział ponad 100 psiaków z Palucha. Akcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków.
  • akcję bezpłatnego czipowania kotów w punkcie „Ochota na kota”
  • akcję bezpłatnego czipowania psów w październiku na Szczęśliwicach – zostało zaczipowanych ok. 150 psów właścicielskich.

W planach było dużo więcej działań, np. cały cykl szkoleń skierowanych do osób posiadających zwierzęta lub planujących adopcję, kilkadziesiąt zajęć dla młodzieży, kolejne akcje Adoptuj Warszawiaka, jednakże zostały one udaremnione przez ograniczenia epidemiologiczne.

W związku z pandemią koronawirusa 19 marca ograniczony został dostęp do schroniska dla osób spoza personelu zawodowego. Ten czas był bardzo trudny, zarówno dla ludzi jak i zwierząt, a priorytetem było zapewnienie ciągłości opieki zwierzętom i ich adopcji. Wielu wolontariuszy wykazało się chęcią dodatkowej pomocy i zdecydowało się zabrać swoich podopiecznych pod czasową opiekę, szukając im domów na stałe.

W maju rozpoczął się proces powolnego odmrażania schroniska. Na nowo mógł działać program wolontariatu, schronisko otworzyło też swoje bramy dla odwiedzających – znowu można było zapewnić zwierzętom opiekę podobną do tej, jaką miały przed pandemią.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID-19 nie udało się jednak powrócić ze zwierzętami na wydarzenia poza schroniskiem. Te spotkania zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i miały dla pracowników, wolontariuszy i mieszkańców szczególne znaczenie. Dlatego pracownicy i wolontariusze mają nadzieję, że będzie można wrócić do nich w trakcie roku 2021.

– Mimo tak trudnej sytuacji i wielu ograniczeń w roku 2020 nasze zwierzęta odjeżdżały do nowych, wspaniałych domów – mówi Joanna Skrajnowska z działu promocji Schroniska. – Dziękujemy w tym miejscu wszystkim warszawiakom, którzy nas wspierali, którzy nie zapominali o tym, że zwierzaki czekają na nich niezależnie od sytuacji w kraju. To dzięki wam liczba zwierząt przebywających w schronisku nie wzrosła, a liczba pustych boksów bardzo nas cieszy – dodaje.

W schronisku cały czas działają wolontariusze – w podziale na wolontariuszy psich i kocich. Obecnie jest ich 320, a dodatkowo mamy 200 kandydatów na wolontariuszy. Schronisko stawia na wolontariat długofalowy, dzięki temu zwierzęta mają szansę na zbudowanie relacji z konkretnymi wolontariuszami, a oni stanowią dla nich małą namiastkę ich własnych opiekunów. Wolontariusze dbają o to, aby psy wychodziły na spacery, socjalizują, pielęgnują, opiekują się kotami, prowadzą szereg działań mających na celu znalezienie zwierzakom nowych domów.

Do czasu zniesienia ograniczeń związanych z pandemią nabór do wolontariatu oraz pomoc w spacerach z psami są zawieszone.

Warszawiacy mogą jednak ciągle wspierać schronisko i zwierzęta poprzez:

  • dary rzeczowe – aktualna lista potrzeb znajduje się na stronie schroniska.
  • darowizny pieniężne na konto m.st. Warszawy o numerze 76 1030 1508 0000 0005 5005 0005, koniecznie z tytułem „Pomoc dla Schroniska na Paluchu”.
  • pomoc w promocji zwierząt do adopcji.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.