Podstawowe informacje o aukcjach sztuki

Podstawowe informacje o aukcjach sztuki
Aukcje sztuki są jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż i zakup wartościowych obrazów. Dlaczego? Sprzedaż na aukcji daje możliwość osiągnięcia najwyższej ceny. To również profesjonalna ocena dzieła, jego wartości i autentyczności, będąca gwarancją dla potencjalnego kupca.
 
 
 

 

Czy trzeba znać się na sztuce, aby wystawić lub kupić obraz?

Niekoniecznie, choć znajomość historii sztuki oraz czynników klasyfikujących obraz w danym przedziale cenowym jest istotna. Zdarza się, że zupełnie nie jesteśmy świadomi wartości dzieł, które znajdują się w naszym posiadaniu. Z obrazami będącymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie też trudniej się rozstać i nawet nie myślimy o sprzedaży do momentu, kiedy nie poznamy ich wartości rynkowej. Decydując się na współpracę z domem aukcyjnym, możemy liczyć na fachową pomoc w ocenie dzieła i ustaleniu jego wartości. Specjalista, historyk sztuki i rzeczoznawca udzieli wyczerpujących informacji na temat ceny obrazu: opowie o okolicznościach jego powstawania, technice czy autentyczności. Na podstawie pierwszej wyceny możemy zdecydować się na aukcję. Sugestia rzeczoznawcy nigdy nie jest jednak gwarancją osiągnięcia przez obraz dokładnie takiej czy zbliżonej kwoty. Niejednokrotnie zdarza się, że dzieła w ferworze licytacji osiągają ceny znacznie wyższe od wyjściowych. Niekiedy jednak, zbyt wysoka cena wywoławcza może odstraszyć potencjalnych kupców.

Cena wyjściowa nie powinna być zbyt wysoka, nawet jeśli jesteśmy sentymentalni związani ze sprzedawanym obrazem czy przeświadczeni o jego wysokiej wartości. Pamiętajmy, że dzieła, które nie sprzedadzą się od razu mogą tracić na swojej wartość – przyklejana jest do nich łatka związana z historią posiadania i okolicznościami sprzedaży. Obraz, którego nikt nie chce kupić zostanie najprawdopodobniej sprzedany za kwotę znacznie niższą niż jego wyjściowa wartość lub nie zostanie sprzedany wcale.

Aukcja sztuki z perspektywy sprzedającego

Jeśli wystawiamy dzieło na sprzedaż, wystarczy, że damy zielone światło specjaliście po stronie domu aukcyjnego, który będzie zajmował się sprzedażą obrazu. On dopełni wszelkich formalności, a dom aukcyjny (zobacz tutaj) dostarczy pieniądze w ustalonej wcześniej formie.

Nie trzeba również fatygować się osobiście z obrazem do domu aukcyjnego w celu uzyskania informacji o wartości dzieła. Wszystkich formalności możemy dopełnić zdalnie. W tym celu można wysłać jedynie formularz zgłoszeniowy pocztą elektroniczną lub pocztą tradycyjną przesłać informacje o dziele oraz jego zdjęcia. Dom aukcyjny może również pomóc w transporcie obrazu na miejsce. Transport organizowany jest z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, a obiekt ubezpieczany. Po przejęciu dzieła przez dom aukcyjny zwykle podpisuje się umowę komisową, określającą, na jakich warunkach dom będzie przechowywał własność. Na miejscu przygotuje obraz do licytacji, dbając o jej spopularyzowanie w środowiskach kolekcjonerskich i organizując cały jej przebieg.

Co z kupującym?

Jeśli zaś chcemy kupić obraz za pośrednictwem domu aukcyjnego, możliwości jest kilka. Możemy licytować sami: będąc na miejscu, przez telefon lub przez internet. Możemy również powierzyć licytację profesjonaliście, ustalając wcześniej limit finansowy, czyli cenę, jaką jesteśmy w stanie za dzieło zapłacić.

Pamiętajmy, że do wylicytowanej kwoty dom aukcyjny doliczy swoją prowizję. Zwykle wynika ona z ceny, jaką osiągnęło dzieło i podawana jest w ujęciu procentowym.

Dom akcyjny może również pomóc nabywcy w dostarczeniu dzieła do miejsca przeznaczenia. Zwykle jednak preferuje się odbiór osobisty: obraz jest odpowiednio zabezpieczany do transportu i przekazywany właścicielowi.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.