Wystawa: „Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza”

„Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza”

Od 25 lutego 2017 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje pierwsze wydania najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych japońskich artystów ukiyo-e, m.in. Katsushiki Hokusaia, Kitagawy Utamaro, Keisaia Eisena i Utagawy Hiroshige. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Jerzego Leskowicza.

Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych najwybitniejszych  japońskich artystów ukiyo-e –  Toshusai Sharaku, Kitagawy Utamaro i Ando Hiroshige. Wybrane  grafiki  tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując  krajobrazy dwóch  głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaido”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaido”) oraz pejzaże  Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo”– sugestywnie oddaje zamierzenia organizatorów, którzy chcą udostępnić szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej a jednocześnie zabrać w fascynującą podróż po Japonii późnych lat osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, w historiografii zwanych epoką Edo (1600–1858).

Wyjątkowość zbioru Jerzego Leskowicza polega nie tylko na tym, że gromadzi kompletne cykle pejzażowe stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, ale również dlatego, że są to ryciny wyjątkowej urody i wartości, pochodzące z pierwszych wydań.  Wszystkie je zobaczymy w Muzeum Narodowym i będzie to wydarzenie szczególne, ponieważ w żadnej z polskich kolekcji – publicznych i prywatnych – nie ma takiego zbioru.

Kurator wystawy: Anna Katarzyna Maleszko


25 lutego – 7 maja 2017

Muzeum Narodowe w Warszawie, al. Jerozolimskie 3

źródło: MNW

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.