Początek nowego ładu: Europa 1939–1940

Początek nowego ładu: Europa 1939–1940
Międzynarodowa konferencja naukowa.

Ponad pięćdziesięciu badaczy z całego świata będzie debatować o początkowej fazie II wojny światowej – Instytut Pileckiego zaprasza na międzynarodową konferencję naukową 17–19 września 2019 roku.

Wśród historyków wygłaszających referaty podczas konferencji „Początek nowego ładu” pojawią się m.in. Roger Moorhouse, prof. Marek Kornat czy prof. Stephan Lehnstaedt. Luminarze historii XX wieku podejmą naukową debatę nad przełomowym dla świata okresem od 1 września 1939 do wiosny 1940 roku.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Zaczęła się ona od niemieckiej napaści na Polskę. Stawiliśmy zbrojny opór, licząc na obiecywane wsparcie zachodnich aliantów: Francji i Wielkiej Brytanii. Bezskutecznie. W zamian doświadczyliśmy najazdu sowieckiego. W ten sposób, w duchu paktu Ribbentrop-Mołotow, przestał ostatecznie istnieć ład wersalski. Zastąpił go nowy porządek, dyktowany przez dwa totalitaryzmy. Te pierwsze miesiące wojny stały się preludium katastrofy, która miała nadejść dla całego kontynentu. Ziemie polskie zamieniły się w poligon doświadczalny dla zbrodniczych reżimów, a nasi współobywatele stanęli twarzą w twarz z dotychczas niewyobrażalną formułą okupacji, eksploatacji i upodlenia. Na naszej konferencji będziemy pytać, na czym polegał i czym się wyrażał ten „nowy porządek” w Europie, od początku budowany na gruzach zniszczonych instytucji państwa polskiego – dodaje Kozłowski.

Każdy z trzech dni otwartej dla wszystkich konferencji naukowej rozpocznie się wykładem przewodnim o charakterze popularnym, skierowanym do szerszej publiczności, wygłaszanym przez wybitnego historyka. Konferencja „Początek nowego ładu”, objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jest jedną z głównych inicjatyw Instytutu Pileckiego związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Podczas konferencji, której formuła będzie przystępna także dla osób niezajmujących się zawodowo historią, zastanowimy się nad istotą totalitaryzmu. Nad tym, jak był on rozumiany przez państwa alianckie bezpośrednio przed podwójnym atakiem na Polskę oraz w kolejnych miesiącach – mówi dr Martyna Rusiniak-Karwat, kierownik Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego. – Skutki wojny totalnej wywołały traumę w wielonarodowym społeczeństwie II Rzeczypospolitej. Chcemy zbadać, jak ta trauma wpłynęła na narrację o tym okresie historii. By nasza dyskusja była możliwie pełna, zaprosiliśmy do debaty nie tylko historyków, ale także przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, m.in. socjologów, literaturoznawców, prawników. Referaty koncentrują się przede wszystkim na początkowej fazie wojny, ale omówione zostaną też inne zagadnienia, co pozwoli umiejscowić powstawanie nazistowskiego „ładu” w szerszym kontekście czasowym i geograficznym – zaznacza Rusiniak-Karwat.

Partnerem wydarzenia jest Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Wykłady przewodnie wygłoszą:

17.09 o godz. 10.00 Roger Moorhouse: Wojna obronna Polski w 1939 roku. Krwawe preludium
18.09 o godz. 9.00 prof. Marek Kornat: Pierwsze opinie na Zachodzie o kampanii wrześniowej
19.09 o godz. 9.00 prof. Stephan Lehnstaedt: Polenfeldzug. Zbrodnie popełnione przeciwko Polsce w trakcie kampanii wrześniowej 1939 roku i ich miejsce we współczesnej pamięci Niemiec

Zwieńczeniem konferencji będzie debata wokół książki Petera Fritzsche „Żelazny wiatr” 19.09 o godz. 17.45.

Konferencja odbędzie się 17–19 września 2019 roku w gmachu Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Instytut Pileckiego zapewnia tłumaczenie symultaniczne z języków polskiego i angielskiego.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/poczatek-nowego-ladu-europa-19391940

Instytut Pileckiego
Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX wieku, a także tworzyć archiwum cyfrowe gromadzące dokumenty z Polski i archiwów zagranicznych. Instytut służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich. To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami XX-wiecznych totalitaryzmów.

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.