Płatności online – jak robić je prosto i bezpiecznie?

Płatności online – jak robić je prosto i bezpiecznie?
Wraz z lawinowym wzrostem zainteresowania zakupami internetowymi, rośnie również oferta możliwości realizowania płatności w sieci. Z reguły nie ma żadnych powodów do obaw o bezpieczeństwo pieniędzy podczas korzystania z płatności online. Stosowane zabezpieczenia praktycznie każdej z dostępnych obecnie metod są na tyle zaawansowane, że nie ma możliwości wytransferowania pieniędzy z konta bez wiedzy jego użytkownika oraz samego banku. Oczywiście zawsze jednak warto zachować ostrożność, w myśl reguły: ufam, ale sprawdzam.

Popularne systemy płatności online w Polsce

Pay-by-link

Najbardziej popularny obecnie system płatności online to tzw. przelew pay-by-link. Jest to bardzo prosta, szybka i wygodna usługa świadczona przez agentów rozliczeniowych. Po wybraniu tej opcji płatności online pojawia się lista banków, z której należy wybrać ten, w którym płacący ma konto. Następnie zostaje on przekierowany na stronę banku, gdzie po zalogowaniu do bankowości elektronicznej od razu pojawiają się automatycznie pobrane dane do przelewu. Wówczas pozostaje tylko zatwierdzić przelew bądź to w aplikacji mobilnej, bądź poprzez wpisanie odpowiedniego kodu PIN czy tokena.

Karta kredytowa/debetowa

Drugą najpopularniejszą metodą płatności przez Internet jest płatność kartą. Taką transakcję można wykonać, zarówno za pomocą karty kredytowej, jak i wykorzystując o wiele popularniejszą wśród Polaków kartę debetową. Aby dokonać płatności za pomocą takiej karty, należy podać jej numer, imię i nazwisko właściciela, datę ważności karty oraz kod CVV2/CVC2, który znajduje się na jej odwrocie.

Na pewno jest to szybka i wygodna metoda płatności online, jednak z uwagi na konieczność podawania danych poufnych, w dodatku widocznych na karcie, płatności kartą są nieco mniej bezpieczne. Niektóre banki stosują w przypadku kart dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci kodów autoryzacyjnych (3-D Secure), a w przypadku nietypowych transakcji – również potwierdzenie telefoniczne.

Przelew standardowy i płatność za pobraniem

Tradycyjne metody płatności, jak zwykły przelew online oraz dostawa za pobraniem, generują jednak pewne niedogodności, które nie występują przy płatnościach kartą czy też poprzez usługę pay-by-link. W przypadku zwykłego przelewu zakupiony towar nie ruszy w drogę do kupującego, dopóki sprzedawca nie otrzyma pieniędzy na swoje konto. Z kolei zakupy za pobraniem to z reguły wyższe koszty związane z dostarczeniem przesyłki.

BLIK

BLIK to stosunkowo nowy system płatności mobilnych /lub system płatności m.in. w internecie, który szybko zdobył popularność wśród Polaków. Jest to wygodne rozwiązanie dla użytkowników smartfonów, dzięki któremu możliwe jest płacenie zarówno w sklepach internetowych, jak i za zakupy w punktach stacjonarnych. BLIK pozwala również na wypłacanie pieniędzy z bankomatu, a także na wykonywanie przelewów bez znajomości numeru rachunku bankowego odbiorcy (przelew na numer telefonu).

systemy płatności online w Polsce

Jak bezpiecznie płacić w Internecie?

Często bywa tak, że za konkretne usługi nie da się zapłacić inaczej niż online. Zdarza się również, że inne formy płatności są droższe, np. w przypadku biletów lotniczych – w biurze podróży zapłacimy za nie znacznie więcej niż za te rezerwowane online. Co jeśli nie czujemy się pewnie i obawiamy się płacenia online, lecz nie mamy innej możliwości, aby skorzystać z oferty konkretnej firmy?

Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, a płatności internetowe okażą się nie tylko komfortową, lecz także szybką i bezpieczną formą regulowania należności. Kilka najważniejszych zasad, o których należy pamiętać:

  • należy kupować wyłącznie w zaufanych serwisach (konieczny jest przede wszystkim certyfikat SSL w pasku adresu przeglądarki)
  • płacąc kartą, należy zwracać szczególną uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa
  • korzystając z płatności dla e-commerce (np. pay-by-link), należy się upewnić, że przekierowanie jest na oryginalną stronę banku
  • konieczne jest wykonywanie płatności wyłącznie na zaufanych urządzeniach z oprogramowaniem antywirusowym – nie należy logować się na swoje konta bankowe, korzystając z cudzych urządzeń, np. w kafejkach internetowych lub z ogólnodostępnych darmowych sieci, np. w centrach handlowych.

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.