Plany Centrum Nauki Kopernik na 2023 rok

Plany Centrum Nauki Kopernik na 2023 rok

ROK KOPERNIKA

2023 rok będzie Rokiem Kopernika. Z okazji 550. rocznicy urodzin naszego patrona, przygotowaliśmy szereg wydarzeń i kilka niespodzianek.

Nazywasz się Kopernik? Czekamy na Ciebie!

W 2023 r. wszystkich noszących nazwisko Kopernik zapraszamy do nas bezpłatnie. Będą mogli poeksperymentować na Wystawach lub wybrać się na pokaz do Planetarium. Jeszcze zimą w Centrum pojawi się także… Mikołaj Kopernik we własnej osobie. To jedna z największych niespodzianek. Dziś zdradzimy tylko, że nasz gość to nie aktor i pozostanie z nami na stałe. Będzie można z nim porozmawiać, a także zrobić zdjęcie, nagrać film.

9 premier w Planetarium

Kiedy Kopernik spoglądał w niebo, nie było jeszcze teleskopów. Do obserwacji musiało mu wystarczyć oko, a do ustalania pozycji gwiazd i planet – proste przyrządy pomiarowe. Mimo tego dokonał przełomowego odkrycia. „Rewolucja Kopernika” to nowy pokaz naszego Planetarium, przygotowany z okazji obchodów 550. urodzin astronoma. Znajdzie się w repertuarze w marcu.

Na rok 2023 zaplanowaliśmy aż 9 premierowych pokazów w planetarium. Już w styczniu zapraszamy na osadzony w dystopijnej przyszłości „Cybershow 2517”, pełen laserów i muzyki z syntezatorów. W kwietniu na ekran trafi film „Jesteśmy Strażnikami”, opowiadający o bioróżnorodności i możliwościach satelitarnych obserwacji żywych organizmów. Aż 3 nowe pokazy dla najmłodszych pojawią się w czerwcu. Będzie kosmiczna wycieczka z dzielnym chomikiem, nauka rozpoznawania pór roku oraz kontynuacja popularnego filmu „Polaris”. Tym razem jego bohaterowie spróbują ustalić, czym są spadające gwiazdy. We wrześniu podążymy drogą sondy Voyager, a w październiku przeniesiemy się w przyszłość, w której rządzą… koty! I wraz z nimi wybierzemy się na Księżyc. Ostatnia premiera przyszłego roku nastąpi w grudniu. „Explore” to historia poznawania praw rządzących ruchem planet.

Wieczorami i na Pikniku

Mikołaj Kopernik będzie bohaterem dwóch Wieczorów dla dorosłych. 26 stycznia zapraszamy na „Orbitę Kopernika”, Będzie mowa o niekonwencjonalnym, kreatywnym myśleniu oraz patrzeniu w gwiazdy.

Odkryciu Mikołaja Kopernika, a także innym rewolucjom naukowym przyjrzymy się 27 maja, podczas 26. Pikniku Naukowego. Będziemy eksperymentować, konstruować, oglądać pokazy i rozmawiać z naukowcami. Poznamy przełomowe wynalazki i sprawdzimy, jak wyglądałby świat bez nich. Przeanalizujemy wpływ jednych rewolucji na kolejne, zbadamy zachodzące między nimi zależności i ich wpływ na realizacje wielkich marzeń ludzkości.

Otwieramy Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego

W nowym budynku, który powstał tuż obok Kopernika, mieści się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. To miejsce naszych prac badawczo-rozwojowych. Tutaj tworzymy nowe wystawy, eksponaty, scenariusze zajęć edukacyjnych, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia. Lubimy dzielić się tym, co tworzymy. Spacerując po Powiślu, można będzie wejść do showroomu i zobaczyć, nad czym ostatnio pracowaliśmy. Tuż obok powstaje FabLab – miejsce dla tych, którzy chcą majsterkować, naprawiać, odnawiać, recyklingować i realizować własne pomysły konstruktorskie. Twórcom cyfrowym udostępnimy studio nagrań audio-video, a wszystkich zaprosimy do kawiarni z widokiem na Wisłę. Pracownia będzie otwarta wiosną.

Człowiek 2.0

W czerwcu otworzymy ostatnią część wystawy „Przyszłość jest dziś”, pt. „Człowiek 2.0”.
Związana będzie ona z medycyną przyszłości, projektowaniem człowieka i cyborgizacją. Poszukamy granic między naprawianiem a ulepszaniem naszych organizmów. Podobny temat towarzyszyć będzie październikowemu Festiwalowi Przemiany.

W 2022 r. Centrum Nauki Kopernik odwiedziło ponad 1 200 000 osób.

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik