Piotr Smeka – książki o ważnych sprawach

Piotr Smeka – książki o ważnych sprawach

Piotr Semka to polski historyk, dziennikarz, publicysta, a także pisarz, którego twórczość w głównej mierze stanowią książki komentujące otaczającą nas rzeczywistość polityczną i społeczną. Ze względu na mocno prawicowe poglądy autora, niektóre z jego tytułów wzbudzają wiele emocji. Najpopularniejsze z nich to m.in. „My, reakcja”, „Za, a nawet przeciw” czy „Recydywa”. 

Jako dziennikarz prasowy współpracował z takimi periodykami jak m.in. „Gazeta Polska”, „Wprost” czy „Dziennik”. Aktualnie publikuje swoje teksty w „Do Rzeczy” oraz „Rzeczpospolitej”. W latach 90. XX wieku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. 

Piotr Semka – książki historyczne

Piotr Semka od najmłodszych lat angażował się w różnego rodzaju działalność polityczną. Jako młody chłopak współpracował z ruchem Młodej Polski, a w latach 80. był czynnym uczestnikiem antyrządowych protestów. Współpracował także z podziemnym czasopismem „Solidarność”. Wyrazem jego antykomunistycznych poglądów i zainteresowania historią tego okresu jest książka „My reakcja. Historia emocji antykomunistów”, wydana w roku 2015. Książka ta przybliża czytelnikom nastroje ówczesnych czasów, opisuje moralne dylematy, z jakimi musieli mierzyć się Polacy, kiedy wydawałoby się, że mieli już wszystko, łącznie z odzyskaną wolnością

Publikacja ta to kunsztowny, wielostronicowy kolaż wydarzeń toczących się w latach 1944-1956. Jest ona kompilacją relacji osób, które brały w nich czynny udział oraz imponującej bazy dokumentów, które razem dają czytelnikowi kompleksowy obraz tych trudnych czasów. 

piotr semeka

Semka od innej strony

Mimo że większość publikacji Piotra Semki nawiązuje stricte do tematyki politycznej, w jego dorobku literackim znajdziemy także pozycje zupełnie innego typu. W książce „Semka się gotuje”, dziennikarz zabiera nas w podróż dookoła globu szlakiem kulinarnych tradycji. Tytuł ten to zbiór opowieści z jednej strony przesyconych aromatem egzotycznych krajów, z drugiej zaś urzekających znajomymi nam wszystkim smakami, o których przypominam nam Piotr Semka. Ebook czy tradycja, papierowa wersja książki nie zdobyły jednak takiego rozgłosu jak inne tytuły autora, mimo nietypowej, jak na książkę kucharską, formy. Przepisy oraz cenne wskazówki pisarza są tutaj tak naprawdę dodatkiem do tego, co stanowi przesłanie tej książki – podzielenie się zachwytem nad światem, jego różnorodnością i bogactwem, które nas otacza.  

Wywiad-rzeka z 2019 roku

Piątka u Semki” to pozycja, która pozwala spojrzeć na tego autora z nieco innej perspektywy. W szczerej rozmowie z Janem Hlebowiczem Piotr Semka opowiada o swoim dzieciństwie, początkach dziennikarskiej kariery oraz ważnych dla niego momentach życia. Ten wywiad-rzeka pozwala nam równocześnie przyjrzeć się z bliska nie tylko biografii pisarza, ale także kształtującym ją wydarzeniom historycznym.  

W literackim dorobku Piotra Semki znajdziemy przede wszystkim pozycje poruszające tematy polityczne oraz historyczne. Wiele z nich zostało bardzo dobrze przyjęte przez czytelników, którzy docenili historyczną dokładność oraz reporterską skrupulatność autora. Dziennikarskie doświadczenie Semki, zaangażowanie w ważne wydarzenia i szeroka wiedza na różne tematy skutkuje powstawaniem książek, na które warto zwrócić uwagę.

/materiał zewnętrzny/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.